tr02122363690
·
[email protected]
·
Pzt - Cuma 09:00-17:00
Avukata Sor

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2024

Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2024 yılında en fazla artan trafik cezaları arasında yer almaktadır. Genellikle ehliyetsiz araç kullanma cezası; Gerekli eğitimleri ve sınavları tamamlamadan hiç ehliyet almamış olan kişilerin veya herhangi bir nedenle ehliyeti geri alınmış olan kişilerin buna rağmen araç kullanması nedeniyle düzenlenen cezalardır. İdari para cezalarında yapılan son değişiklikler ile 2024 yılında ehliyetsiz araç kullanma cezası 12.978 TL olmuştur. Bunun haricinde aynı miktarda (12.978 TL) ceza araç ruhsat sahibi için de düzenlenmektedir.

Görüldüğü gibi ehliyetsiz araç kullanma cezası sürücü ile birlikte aynı miktarda araç ruhsat sahibine de düzenlenmektedir. Bu nedenle günümüz koşullarında oldukça yüksek meblağlara ulaşabilmektedir. Bunun dışında yapılan kontrollerde araç sürücüsünün ehliyetsiz olarak araç sürmesine izin verilmeyeceğinden aracın çekici marifeti ile otoparka çekilmesi mümkündür. U gibi çekici ve otopark ücretleri de ehliyetsiz araç kullanma cezasında ayrı bir kalem oluşturmaktadır.

Hangi Durumlarda Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Düzenlenir?

Karayolları Trafik Kanununa göre motorlu araç kullanılması için sürücü belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu motorlu araçlar, otomobil, kamyon, traktör, otobüs veya motosiklet gibi araçlardır. Tüm bu araçların ehliyetsiz olarak sevk ve idare edilmesi ehliyetsiz araç kullanma cezalarının dayanağını oluşturmaktadır. Bu durumda genellikle aşağıdaki durumların varlığı halinde ehliyetsiz araç kullanma cezası ile karşılaşılmaktadır.

1-   Ehliyetin Hiç Alınmamış Olması

Ehliyetsiz araç kullanma cezaları sıklıkla ehliyetin hiç alınmamış olmasına rağmen araç kullanmaya bağlı olarak uygulanmaktadır. Ülkemizde genellikle ehliyet alma yaşı 18’dir. Bu yaşın altında olan kişilerin ehliyet almaları mümkün değildir. Bunun dışında yaş şartını taşıyor olmasına rağmen kişi ehliyet için gerekli eğitim ve sınav şartlarını yerine getirmemiş ve dolayısıyla yasal olarak ehliyet sahibi olmayan kişilerin araç kullanması bu kapsamdadır. Her iki durumda yine ilgili kişi hakkında ehliyetsiz araç kullanma cezası düzenlenmektedir. Araç ruhsat sahibine de 12.978 TL ayrıca ceza uygulanmaktadır.

2-   Ehliyetin Geri Alınmış Olmasına Rağmen Araç Kullanma

Yasalarımıza göre ehliyetin geri alınması iki farklı şekilde gerçekleşmektedir. Bunlar ilki; Alkollü araç kullanma nedeniyle ehliyetin 6 ay, 2 yıl, 5 yıl ve daha fazla süre ile geri alınmış olmasıdır. Diğer bir ehliyetin geri alınma sebebi ise yargılama sonucu mahkemenin vermiş olduğu karar doğrultusundadır. Her iki durumda da kişi ehliyetin geri alınmış olduğu süre içerisinde araç kullanması halinde ehliyetsiz araç kullanma cezası ile karşılaşması mümkündür. Her iki durumda fark etmeksizin ehliyetsiz araç kullanma cezası 2024 yılında 12.978 TL’dir.

3-   18 Yaş Altı Araba Kullanmanın Cezası Nedir?

18 yaşından küçük olup 15 yaşından büyük olması halinde yine aynı miktarda ehliyetsiz araç kullanma cezası düzenlenmektedir. Ancak kişinin 15 yaşından küçük olması durumunda hakkında herhangi bir idari para cezası düzenlenmesi mümkün değildir. Ancak ehliyetsiz sürücünün 15 yaşından küçük olması durumunda araç sahibine yine 12.978 TL ehliyetsiz kişilere araç kullandırma cezası kesilmektedir.

Ehliyetsiz Araba Kullanmanın Cezası 2024 Yılında Ne Kadar?

2024 yılında ehliyetsiz araç kullanma cezası 12.978 TL’dir. Araç sürücüsü ile araç ruhsat sahibinin farklı olması durumunda aynı miktarda ceza yine araç sahibi içinde “ehliyetsiz araç kullandırma cezası” düzenlenmektedir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezasına İtiraz Edilir Mi?

Tüm idari para cezalarına itiraz hakkı bulunduğu gibi ehliyetsiz araç kullanma cezalarına da itiraz hakkı bulunmaktadır. İdari para cezasını yani ehliyetsiz araç kullanma cezasını düzenleyen kurumun bağlı olduğu yer Sulh Ceza Hakimliğine bu konuda itirazda bulunulması mümkündür. Cezayı düzenleyen yer ile ikamet edilen yerlerin farklı olması durumunda ise en yakın Sulh Ceza Hakimliğinden yetkili Sulh Ceza Hakimliğine gönderilmek üzere itiraz dilekçemizi ibraz etmemiz mümkündür.

Sık Sorulan Sorular

Ehliyetim Alındı Araba Kullanırsam Ne Olur?

Ehliyetim alında araba kullanırsam ne olur? Sorusu bu konuda en sık aldığımız sorulardandır. Yukarıda ehliyetin geri alınması yukarıda 2 numaralı maddede belirmiş olduğumuz “ehliyetin geri alınmış olmasına rağmen araç kullanma” olarak değerlendirilmektedir. Ehliyetin geri alınmış olmasına rağmen araç kullanılması halinde yine ehliyetsiz araç kullanma cezası 2024 yılı için uygulanan idari para cezaları uygulanmaktadır.

15 Yaşından Küçükler İçin Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Kesilir Mi?

15 yaşından küçükler için idari para cezası düzenlenmemektedir. Ancak bu yaşta olan kişilerin kullanmış oldukları araçların ruhsat sahipleri için bu cezalar uygulanmaktadır.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası, Araç Sahibine Ne Kadar Ceza Kesilir?

Ehliyetsiz araç kullanan kişi ile araç ruhsat sahibinin farklı kişiler olması durumunda araç sahibine de aynı miktarda yani 12.978 TL idari para cezası düzenlenmektedir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezasında Araba Bağlanır Mı?

Yukarıda 3 madde olarak belirtmiş olduğumuz tüm durumlarda da ehliyetsiz araç kullanma cezaları düzenlenmektedir. Yapılan kontrollerde ehliyetsiz olmasına rağmen araç kullandığı tespit edilen kişilerin aracı sevk ve idare etmelerine de izin verilmeyecektir. Ve kullanmış oldukları araçlar bağlanarak en yakın otoparka çekici marifeti ile götürülecektir.

Ancak ehliyetsiz olan sürücünün yanında geçerli bir ehliyet sahibi bir yakını veya arkadaşı bulunması halinde aracın bu kişiye tutanak ile teslim edilmesi mümkündür. Aracın bu şekilde ehliyet sahibi birisine teslim edilmesi yine de ilgili kişiyi ceza ödemekten kurtarmayacaktır. Bu durum sadece çekici ve otopark ücretlerini ödememizin önüne geçecektir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Nasıl İptal Edilir?

İdari para cezalarına karşı Sulh Ceza Hakimliğine itirazda bulunmak mümkündür. Ehliyetsiz araç kullanma cezasında bu konuda itiraz edilmesi halinde ve mahkemece kişinin ehliyetsiz araç kullanmadığı tespit edilmesi durumunda düzenlenen trafik cezası iptal edilebilmektedir.

3. Kez Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

3. kez ehliyetsiz araç kullanma cezası ile 1. Ya da 2. Kez ehliyetsiz araç kullanma cezaları arasında bir ayrım bulunmamaktadır. Her seferinde araç kullanan kişi ve araç ruhsat sahibine aynı miktarda (12.978 TL) idari para cezası uygulanmaktadır.

Related Posts

Yanıt Bırak