İnternetten Haber Kaldırma, İçerik Kaldırma

internetten haber kaldırma

İnternetten Haber Kaldırma

İnternet dünyasının sınırlarının olmamasından dolayı yalnızca tek bir haberin bile saatler içerisinde birçok siteye yayıldığı bilinmektedir. Bu noktada, gerçek dışı bir haberin varlığı veya kişilerin ya da kurumların itibarını zedeleyecek türden ithamların olduğu haberlerin söz konusu olduğu hallerde internetten haber kaldırma işlemi gerekli olmaktadır.

İnternetten Haber Kaldırma Dilekçe Örneği

İnternet üzerinde bulunan bir haberi kaldırmak isteyenlerin ilk olarak söz konusu paylaşımı yapan kişiye ulaşıp paylaşımı kaldırmasını istemesi gerekir. Bu doğrultuda herhangi bir sonuç alınamadığı hallerde hukuki süreç başlatılmaktadır. İnternetten haber kaldırma dilekçe örneği; bu konuda uzman olan bir avukat tarafından doldurulmalıdır. Talep konusunda şikayete konu olan paylaşımlara yer verilmelidir. Twitter, Facebook veya ilgili web sayfası paylaşımları; söz konusu dilekçede bulunmalıdır. Dilekçenin içerisinde delillere de yer verilmelidir.

Google Haber Kaldırma

Google’dan kaldırılması istenilen haberin aynı zamanda ilgili web sitesinden de kaldırılması lazımdır. Google arama sonuçlarından ve önbelleğinden silinen habere söz konusu site üzerinden erişim sağlanması mümkün olabilir. Bu bağlamda, Google arama sonuçlarından kişi, kurum veya herhangi bir hizmetle ilgili haberlerin sıralama sonuçlarından çıkarılmasını istemenin faydalı bir çözüm olmayacağı bilinmektedir.

İnternetten Haber Sildirmek

İnternette bulunan her haberin kaldırılması mümkün değildir. 5651 sayılı kanuna göre herhangi bir suç teşkil eden ve insanların özel hayatının gizliliğini tehlikeye düşüren haberlerin kaldırılması söz konusu olmaktadır. İnternetten haber sildirmek isteyen kişilerin öncelikli olarak içerik sağlayıcısına ulaşması gerekmektedir. İçerik sağlayıcısının haberi kaldırmadığı durumlarda bilişim hukuku konusunda uzman olan bir avukattan yardım alınarak hukuki süreç başlatılabilir.

Google içerik Kaldırma

Google içerik kaldırma; gerekli başvurular yapıldığı takdirde mümkün olmaktadır. Google arama sonuçlarından istenmeyen bilgilerin kaldırılmasının en önemli yolu bu bilgileri yayınlayan web sitesinin sahibi ile iletişim kurmaktır. Web sitesinin sahibi bu içeriği kaldırdığı takdirde Google arama sonuçlarında söz konusu içerik gözükmeyecektir.

Google Haber Akışı Kaldırma

Google haber akışı kaldırma işlemleri için kişi veya kurumların gerçekten haklı sebeplerinin olması gerekir. Aksi takdirde, bu isteğin gerçekleşmesi mümkün değildir. Bunun yanı sıra, Google, içerikleri doğrudan kaldırmaz. İlgili web sitesinin yöneticisinin kaldırmadığı hallerde haber Google arama sonuçlarında yer almaya devam eder.

İnternetten İçerik Kaldırma

İnternetten içerik kaldırmak için web sitesi ile iletişime geçilmelidir. Ardından, kişi veya kurumun hukuki süreci başlatma hakkı bulunmaktadır.

Gazeteden Haber Silme, Haber Kaldırma

Gazeteden haber silme ve kaldırma da online itibar konusunun önemli parçalardan biridir.

Burada online olan ve link şeklinde paylaşılan bir haber olmadığı için o an için yayına giren bir haberin her ne kadar kaldırılması mümkün olmasa da daha sonra yayılması ile önlemlerin alınması söz konusudur.

Gazetelerden haber kaldırma olarak da büromuz sizlere en iyi şekilde destek vermektedir. Şahsınız ya da şirketiniz namına haber kaynaklarında çıkan her çeşit olumsuz içeriklerin kaldırılarak bunların yerine yeni ve doğru haberlerin konulması konusunda bizden destek alabilirsiniz.

Olumsuz ve kötü içerikler olarak yansıtılan her türlü film, video, ses kaydı, fotoğraf gibi görsellerin haber kaynaklarında olumsuz algı oluşturabilecek özellikte gerçeğe aykırı bir biçimde lanse edilmesi durumunda büromuz tüm bu durumların önüne geçmek adına uzman avukat kadrosuyla hizmet vermektedir.

Mahkeme Kararıyla Haber Kaldırma

Web sitesinden içerik kaldırmak isteyenler; ilgili web sitesinin yöneticisiyle iletişime geçip çözüm alamadıktan sonra yasal haklarını kullanabilirler. Bu noktada, bilişim hukukunda uzman bir avukattan yardım alınmalıdır.

5651 Sayılı Kanun

2007 yılında yürürlüğe girmiştir. Buna göre, her işletme; söz konusu kanunun gereklerine uygun olarak internet kayıtlarını tutmak zorundadır. Bu yayınlar yoluyla işlenen suçlar ile mücadele edilmesi kapsamında fayda sağlamaktadır.