İnternetten Resim Silme ve Fotoğraf Kaldırma

İlerleyen teknoloji ile birlikte çağımızda kişisel yaşamımız sosyal medya ile iç içe bir hale geldi. İnstagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya hizmetleri ile insanlar internet üzerinden paylaşımlar yapmaya, eski devirlerden farklı bir iletişim yapısı kurmaya başladılar.

İnternet dünyası çok geniş bir alanı kapsadığından Google’dan arama yapıldığında sayısız web sitesi bulunmaktadır. Buralarda kişisel haklarımızla ilgili paylaşılmasını istemediğimiz fotoğraflarımızın paylaşılması bazen hukuki sürece kadar gidebilmektedir. Kişilik haklarını ihlal eden bu tarz paylaşımlar olduğunda internetten resim silme konusunda pek çok kişi nasıl yapacaklarını bilememektedirler.

Paylaşılan gönderiler internette çok geniş bir kesim tarafından görülebilir hale geldiğinden bazen kişilerin kullanım hataları ile kaza sonucu yayınlanan gönderi ve fotoğraflarda olabilmektedir.

Tanıdığımız tanımadığımız kalabalık bir kitleye hitap eden gönderiler bazen istenmeyen nahoş durumların yaşanmasına neden olmakta bazen de kötü niyetli kişiler tarafından istismar edici bir unsur olarak kullanılabilmektedir. Bu durumda internetten resim silme hızlıca yapılması gereken bir işlem haline gelmektedir.

Kaza ile yayınladığımız bir fotoğrafı veya bizim istemediğimiz fakat başkasının bizimle ilgili paylaştığı fotoğrafları internetten kaldırmamızın gerekli olduğu durumlar ile karşı karşıya gelebiliriz. Bu durumda yapacağımız şey, izleyeceğimiz yol nasıl olmalıdır? İnternetten resim silme konusu pek çok kişinin bilmek istediği ve olası bir durumu yaşama potansiyeli olanlar tarafından araştırılan bir konudur.

Ayrıca internetten haber kaldırma makalemizi de okumanızı şiddetle öneririm. Makalemize buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://okyanushukuk.com/internetten-haber-kaldirma/

Konuyla ilgili Google’ın ilgili destek sayfasından da bilgi alabilirsiniz.

https://support.google.com/websearch/answer/4628134?hl=tr

Kişilik Haklarının İhlali Durumunda Google’dan Fotoğraf Kaldırma

Bir başkasının bizim haberimiz ve iznimiz olmadan fotoğrafımızı veya fotoğraflarımızı yayınlaması sosyal medyada ve internet dünyasında bir suç unsuru teşkil eder. Bu durumdan mağdur olanlar ilk başta internetten resim silme yoluna gitmektedirler. Bu tarz konulardan mağduriyet yaşayanların çoğu öncelikle Google görsellerden içerik kaldırma konusunda araştırma yapmaktadırlar. İnternet üzerinde yapılan paylaşımlarda resimle beraber herhangi hakaret veya tehdit olması durumunda mevcut yasalara göre kişileri korumak adına düzenlenmiş bazı maddeler vardır.

İnternette Paylaşılan Fotoğraflarda Hukuki Sorumluluk

TCK m. 135’e göre; kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydeden kişi altı ay ila üç¸ yıla kadar hapse girebilir. Kişilerin dini görüşlerine, siyasi, felsefi ya da ırki kökenlerine de ahlak çerçevesinde hukuka aykırı olarak yaptırım uygulanırsa; sendikal bağlantıların, sağlık durumlarına, cinsel yaşamlarına veya ilişkin bilgileri kişisel veri olarak kaydeden kimse, yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

İnternet üzerinden kişilerin rızası dışında fotoğrafları ve daha pek çok bilgilerinin yayınlanması suç teşkil eder ve kişilerin mağduriyetinin önlenmesi açısından Türk ceza kanunu bazı maddelerle bu suçların oluşmasını önleme durumuna gitmiştir. Bu maddelerden 136. Maddeye göre; hukuka aykırı olacak şekilde kişisel veriler

başkasına veren biri, yayan ya da herhangi bir şekilde eline geçen ya da ele geçiren  kişi, bir yıl ila dört arasında hapis cezası alabilir. Böyle bir durumla karşılaşan kişiler Google’dan görsel kaldırma ile ilgili aramalar yaparak ilgili görseli kaldırmaya çalışmaktadırlar.

Özel Hayatın Gizliliği İhlali Durumunda İnternetten Resim Silme

Özel hayatın gizliliği de TCK’nin 134. Maddesi ile koruma altına alınmıştır. İnternetten resim silme konusunda uğraşan kişiler bir nevi özel hayatlarının gizliliği ihlal edilmiş kişilerdir ve Google’dan görsel kaldırma yoluna gitmeleri onların kişisel haklarını korumaya çalışmalarıdır.

Kişinin izni olmadan yayınlanan kendisine ait fotoğrafları bir başka şahıs veya şahıslarca yayınlandığında fotoğrafının yayınlandığı ilgili kişi bazen bunu Google’dan tesadüfen görür. Bu durumda kişiler panikle Google arama sonuçlarında çıkan fotoğraf nasıl kaldırılır? Sorusunu araştırmaya başlarlar.

İnternet ve sosyal medya kullanımı konusunda fazla bilgisi olmayan kişiler için bu bilinmeyen bir durumdur. Yine Google’dan aratarak İnternetteki resmimi nasıl kaldırırım? Sorusunun cevabını bulmaya çalışırlar. Google arama sonuçlarında çıkan fotoğraf nasıl kaldırılır? diye soranlar için bunun bir yolu vardır.

Suç Sayılan Fotoğrafın Google’dan Kaldırılması

Bilgisi dışında kendisine ait bir fotoğrafın başka kişiler tarafından internette yayınlandığını gören birisi fotoğrafı kaldırmak için öncelikle images.google.com adresinden ilgili görseli bulması gerekmektedir. İnternetten resmimi nasıl kaldırabilirim? Diyenler için bunun bir yolu vardır.

İnternetten resim silme için ilgili resmi images.google.com’dan bulduktan sonra resmin üzerine gelerek sağ tıklamak gereklidir. Bundan sonra resmin bağlantısını eski içeriği kaldırma sayfasına, kaldırma isteğinde bulun kısmına yapıştırılmalıdır. Eğer hala resim Google’dan görünmeye devam ediyorsa eski bir önbellek olabilir.

Bu durumda tekrar aynı adımları uygulamalısınız. Yine olmuyorsa bunun nedeni resmin özel web sitelerinde yayınlandığından dolayıdır. Bunu sitenin yöneticisi yapabileceğinden ilgili kişi ile iletişim kurmak en doğrusudur.

İnternetten Müstehcen Fotoğrafı Silme

Kişilere şantaj yaparak müstehcen fotoğraflarını yayınlamakla tehdit etmek ve internette yayınlamak bir suçtur. Bu durumla karşılaşan kişi panik olarak öncelikle müstehcen fotoğrafı acele ile silme yolunu bulmaya çalışır. Google aramalarda internetten resim silme çok fazla karşılaşılan bir sorudur.

Bu tarz bir sorunla karşılaşmak kişi için son derece rahatsızlık verici bir durumdur. Bazen intikam amaçlı bu tarz paylaşımlar ne yazık ki olabilmektedir. Bu durumda internetten resim silme zorunlu bir hale gelmektedir.

Bu tarz görüntü ve resimler kişinin rızası olmadan herkesin erişimine sunulduğu durumlarda resmin yayınlandığı ortam bir web sitesi ise öncelikle bu web sitesinin yöneticisine ulaşılması gerekmektedir.

Bilişim teknolojileri ile ilgili hukuk bu tarz konularla çok fazla uğraşmaktadır. İnternetten resim silme teknolojideki ilerleme sonucu herkesin bilmek istediği bir konu olmuştur.

İnternetten resim silme işlemi 5651 sayılı kanuna göre yapılabilmektedir. Bu kanun hükmünün 9. Maddesi; kişilik haklarını ihlal eden içeriklerin internetten kaldırılabileceğini söylemektedir.

İnternette Paylaşılan Fotoğraflarda Cezai Sorumluluk

İnternette paylaşılan resimler çok rahatsız edici olabilir, bu durumda hızlıca silinmesi önemlidir. Herkese açık olan internet ortamı bu fotoğrafları sayısız kişiye ulaştıracaktır. Hukuk bürolarında bu işlemler kolaylıkla ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Uzman avukatlar bu konularda yardımcı olmaktadırlar. İnternetten resim silme konusunda bilhassa bu tarz rahatsızlık verici resimlerde mutlaka uzman bir hukuk bürosundan yardım alınması hız açısından önemlidir.

İnternetten Resim Silme Ne kadar Sürer?

İnternetten resim silme talebi ile ilgili olarak kanunlar içerik sağlayıcısı ile irtibat kurulmasını istemektedir. İnternetten resim silme konusunda içerik sağlayıcısının olumsuz yanıtı durumunda yer sağlayıcısı ile iletişim kurulmalıdır.

Bu ikisinden de yardım olmadığı taktirde hukuk bürolarının uyguladıkları yöntem olarak Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurulmalıdır. Bu noktada Bilişim suçları ile ilgili avukat sizin adınıza bir dilekçe hazırlayarak içeriğin kaldırılmasını talep edecektir.

Uzman bir avukatın hazırlayacağı dilekçe ile Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuru yapılması taleple ilgili çalışmaların lehine olacaktır. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ile ilgili fotoğraf veya fotoğraflara erişim engellenmiş olacaktır.

Resim oradan kalkmasa dahi söz konusu fotoğraf kimse tarafından görülmeyecektir. 5621 sayılı kanun bu kişilere bu hakları vermektedir. İnternetten resim silme hızlı bir şekilde gerçekleşmekte, işlem 1 veya 1,5 gün içinde sonuçlanabilmektedir.

İnternetten Fotoğraf Silme Sürecinde Bilişim Avukatı Seçimi

İnternetten resim silme konusunda uğraşılarda bulunan kişiler, özel hayatı ihlal durumu ile karşı karşıya olduklarından bu konuda başarılı olamadıkları taktirde bir hukuk bürosuna başvurmaktadırlar ve bu en kesin çözümdür.

Bu noktada bilişim suçları ile ilgili uzman bir avukatın yardımı gereklidir. Avukatınızın yardımı ile gerekli dilekçe hazırlanıp başvuru yapıldıktan sonra çıkacak karar beklenir.

Sonuçta karar mağdur olan tarafın lehine sonuçlandığında ilgili siteye erişim engellenmiş olacaktır ve siteye girmek isteyen kullanıcılar bir uyarı ile karşılaşıp giriş yapamayacaklardır. İnternetten resim silme konusunda mağdur olan taraflar uzman bir avukatın yardımı ile en hızlı çözüme ulaşacaklardır.

Savcılık Suç Duyurusu

İnternetten resim silme araştırmasında bulunan ve kişilik hakları ihlal edilerek mağduriyet yaşayanlar bilişim suçları kapsamında savcılık suç duyurusunda da bulunabilmektedirler.

Türk Ceza Kanunu’nun 136. Maddesi bu konuda mağdur kişilere yardımcı olmaktadır. İntikam amacı ile, şantaj amacı ile veya başka bir amaç ile şahıslara ait fotoğraflar başka kişiler tarafından internet ortamında paylaşıldığı taktirde veriler hukuka aykırı olarak kullanılmış, dolayısı ile bu yapılan suç teşkil etmiş olacaktır.

İnternetten resim silme konusunda uğraşan ve bu nedenle maddi manevi yıpranan kişiler kanunla korunmaktadırlar. Hukuk sürecinden yararlanarak ve kanunlar çerçevesinde bilişim suçları kapsamında kendilerine ait fotoğrafların hukuki yollardan kesin bir şekilde kaldırılmasını sağlayacaklardır.

Sulh Ceza Hakimliğinin kararı hızlı bir şekilde sonuçlanmakta ilgili sitenin erişimi 1 gün içinde engellenebilmektedir.

Google’dan Fotoğraf Kaldırma

Google’da şahsınıza ait herhangi bir resimle karşılaşmanız durumunda teknik yollarla kaldırmaya çalışırsanız bazen başarılı olamayabilirsiniz.

Google’ın kendi yayını olmayan web sitelerine ait görseller için ilgili web sitelerinin yöneticileri ile irtibat kurulması gerekmektedir. Hukuki yollara başvurmak istemeyen ve teknik olarak bu olayı çözmek isteyen kişiler resimleri bir takım yöntemlerle Google’dan silebilmekte, resimler görünmez hale gelebilmektedir.

Fakat resmin esas yayınlandığı web sitesinde resim hala bulunmaktadır. Bunu başka kişilerin internet ortamında arayarak bulabilmesi ve görmesi hala mümkündür. Web sitesi ile bağlantı kurup iletişime geçmek, ikna yoluna gitmek, gerekirse kanunlara başvurulacağını belirtmek ilgili görselin siteden kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Fotoğraflarla Şantaj

Hukuk bürolarının bilişim suçları kapsamında fotoğraflarla şantaj yapmak özellikle eski sevgili konusunda bu tip yollara başvurmak avukatların sık karşılaştıkları bir durumdur.

Kişileri maddi ve manevi olarak zarara sokacak örneğin müstehcen fotoğraflarla şantaj durumuna gidildiğinde işlemin hızlı sonuçlanabilmesi çok önemlidir.

Savcılık başvuruları sonucu işlemler ortalama 1 gün içinde sonuçlansa ve internetteki istenmeyen resimler kaldırılsa bile daha hızlı olmak için gerekli yollar mevcuttur.

Maddi ve Manevi Tazminat Talebi

Sosyal medya ve internet üzerinden kişilere ait izinsiz fotoğrafların kullanılması bir takım hukuki süreçleri başlatacağı gibi çok ağır durumlarda kişiler tazminat dahi talep edebilme hakkına sahiptirler.

Kişiyi küçük düşürücü, rencide edici, utanmasına neden olabilecek şekilde arkasında bir şantaj ve tehdit unsuru olan yayınlar için mağduriyet yaşayanlar elbette maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabilirler.

Yeni alınan bir karara göre internet hattı sahibi kim ise alınacak karar onu da ilgilendirir. Bu nedenle şahıslar kendi internet şifrelerini kimse ile paylaşmaması hususunda dikkatli olmalıdırlar.

Bilgisayarların IP numarasından hattın kime ait olduğunu tespit etmek çok kolaydır. İnternet hattı sahibi kendi hattı üzerinden yapılacak bu tarz bir eylem neticesinde hiç haberi olmamasına rağmen mağduriyet yaşayacaktır.

Bu nedenle kişiler bu konuda titiz davranmalı, herkese özel olan şifrelerini başkaları ile paylaşmaktan kaçınmalıdırlar. Herhangi bir konuda haksızlığa uğrayan herkes maddi ve manevi tazminat davası açacağı gibi bu bilişim suçları için de geçerlidir.

Bu tarz suçları işleyenler ve işlemeye teşebbüs edenler içinde caydırıcı bir unsur olabileceğinden böyle bir durumla karşılaşan kişiler dava açma yoluna da gidebilmelidirler.