Savcılığa Şikayet Dilekçesi Örneği 2023

Bu yazımızda sizlere savcılığa şikayet dilekçesi örneği nedir, nasıl hazırlanır, hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir detayları ile açıkladık.

Savcılığa Şikayet Nereye Yapılır?

Savcılığa şikayet suçun işlendiği yerdeki adliyede bulunan müracaat savcılığına yapılır.

Savcılığa Şikayet Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Kişinin suç duyurusunda bulunmasının akabinde cumhuriyet savcılığınca soruşturma başlatılır.

Deliller toplanarak, yeterli şüphenin söz konusu olması halinde şikayet edilen kişi veya kişiler hakkında iddianame düzenlenerek kamu davası açılır.

Savcılıkça tarafından tanzim edilen iddianamenin mahkeme tarafından kabul edilmesinin akabinde başlayan sürece kovuşturma adı verilir.

Savcılığa Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Savcılığa şikayet dilekçesinde şikayetçi;

  • Ad soyad
  • T.C. kimlik numarası
  • Adres ve telefon

bilgilerini yazmalıdır.

Bunlara ilave olarak şikayetçi, şüphelinin kimlik bilgilerini biliyorsa dilekçesine yazmalıdır.

Şikayetçi, şüphelinin ad ve soyadını bilmiyorsa bile “kimliği tespit edilememiş şahıs” ibaresini dilekçeye eklemelidir.

Bunlarla birlikte şunlar da dilekçeye ilave edilir. Şuç tipini tespit ederek ilgili suç tipi dilekçeye eklenir. Ayrıca suçun işlendiği tarihi suç tarihi olarak dilekçesine eklemelidir.

Suç tarihinin eklenmesinden sonra şikayetçi, şikayete konu olan olayı açıklamalar kısmında detaylı olarak açıklamalıdır. Deliller bölümünde delillerini sunmalıdır. Nihai olarak sonuç ve talep kısmında da şüphelinin cezalandırılmasını talep etmelidir.

Savcılığa Şikayet Dilekçesi Yazarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Savcılığa şikayet dilekçesi yazma sürecinde bazı önemli hıusulara dikket etmek gerekir. Bu bölümde bunlara değindik.

Bu hususlardan ilki suç tarihinin biliniyorsa mutlaka şikayet dilekçesine eklenmesidir. Suç tarihinin eklenmesi soruşturması şikayete tabi olan suçlar için önemlidir. Bunun nedeni, soruşturması ve kovuşturması şikayete bağlı olan suçlarda şikayet süresi, suçun veya şüphelinin öğrenildiği tarihten itibaren 6 aydır.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konuysa savcılığa şikayet dilekçesi yazarken olayların detaylı olarak anlatıldığı alanda yorum yapılmamasıdır. Savcılık şikayet dilekçesine olay nasıl vuku bulduysa o şekilde yansıtılmalıdır. Savcı, dilekçeyi kişisel yorum ile değil gerçekleştiği haliyle okumalıdır.

Savcılığa Şikayet Ücretli Midir?

Savcılığa şikayet dilekçesi ücretli değildir. Mağduru tarafından yapılacak başvuru ile süreç herhangi bir masrafa olmaksızın başlayacaktır. Savcılığa şikayet dilekçesi sadece ceza avukatı ile hazırlanması durumunda avukat ücreti masraf olarak doğacaktır.

Savcılığa Şikayet Dilekçesi Örneği 2023

ŞİKAYETÇİ : Adı Soyadı- T.C Kimlik No- Adres- Telefon

ŞÜPHELİ : Adı Soyadı- T.C Kimlik No- Adres- Telefon

(Şüpheli belli değilse bu bölüme “kimliği tespit edilememiş şahıs” ibaresi eklenmelidir.)

SUÇ : Kasten YaralamaTehditKonut Dokunulmazlığının İhlaliHakaret

SUÇ TARİHİ : 22.10.2022

AÇIKLAMALAR :

1-)22.10.2022 tarihinde üst katımda oturan ve olay tarihinden 1 gün önce sözlü olarak kavga ettiğim …. isimli şahıs konutumu basmış ve küfürler ederek üzerime saldırmıştır. Bir anda evimi basan şahıs beni darp etmiştir. Bununla birlikte “Buradan taşınmadığın taktirde seni o evde yaşatmam” şeklinde tehditler savurmuş ve …. çocuğu, ..vat, şerefsiz gibi küfür ve hakarette bulunmuştur.

2-)Olay vuku bulurken kasaplık yapan arkadaşım Mehmet’in konutuma gelmesiyle şüpheli şahıs konutumdan hızla uzaklaşmıştır. Olayla ilgili apartmanımın karşısındaki arkadaşım Mehmet’in tanık olarak dinlenmesini ve apartman içi kamera kayıtlarının incelenmesini talep etmekteyim. Şahsın saldırısı akabinde Taksim İlkyardım Hastanesi’nden aldığım darp raporunu da ekte sunuyorum.

3-)Bahsi geçen olayla ilgili tüm açıklamalarımla birlikte evime gelerek bana saldıran, küfür ve tehdit eden ilgili şahsın kasten yaralama, tehdit, konut dokunulmazlığının ihlali, hakaret suçlarından cezalandırılmasını talep ediyorum.

DELİLLER : Darp raporu, kamera kayıtları, tanık beyanları ve sair her türlü yasal delil.

HUKUKİ SEBEP : TCK 86,106,125,116 maddesi ve ilgili mevzuat.

SONUÇ VE TALEP : Yukarıda ayrıntılı olarak açıkladığım üzere özel konutumu basarak şahsıma saldıran, küfür ve hakaret eden …. isimli şüpheli şahıs ilgili soruşturma yürütülerek; kasten yaralama, tehdit, konut dokunulmazlığının ihlali, hakaret suçlarından cezalandırılmak suretıyle kamu davası açılmasını sayın savcılığınızdan saygılarımla talep ediyorum. ../../….

Şikayetçinin Adı-Soyadı -İmza

EKLER:

1-Darp raporu

2-Kamera kaydı görüntüleri