Kişisel Verilerin Kaydedilmesi Suçu ve Cezası

Kişisel Verilerin Kaydedilmesi Suçu ve Cezası

Kişisel verilerin kaydedilmesi suçu ve cezası kapsamında kişilerin sadece belgeleri üzerinden değil aynı zamanda özel hayatları üzerinden bir ihlal uygulanmaktadır. Bu konuda detaylı bir biçimde inceleme yapıldığı ve bilgi elde edildiği zaman süreç ile alakalı daha net duruş sergilenebilir. Online dünyanın çok daha erişilebilir bir hale gelmesi ile beraber kişisel verilerin haksız ve izinsiz şekilde ele geçirilmesi mümkün hale gelmiştir. Bu konuda bilgi sahibi olarak kişisel hakların korunması daha sorunsuz şekilde tamamlanacaktır.

Hangi Madde Uyarında Cezalandırılır?

Kişisel verilerin kaydedilmesi suçu ve cezası TCK’nın 135. Maddesi uyarınca şekillendirilmektedir. Bu noktada özellikle kişisel verilere bağlantılı olarak ihlal edilen hakların da muhakkak dava dosyasında yer bulması gerekir. Ancak bu şekilde uzun vadede ceza alınması ve kişisel hakların tam boyutlu olarak korunması mümkün kılınacaktır.

Kişisel verilerin kaydedilmesi suçu ve cezası resmi gazete kapsamında da yayınlanan detaylar ile kesinleştirilmiştir. Bu nedenle size ait olan bilgilerin izniniz dışında kullanılması ile alakalı anında dava açma yoluna gidilebilir. Bu davalar ancak şikayet üzerine açılır. Savcılığın kendiliğinden konu hakkında soruşturma talep etmesi söz konusu olmayacaktır.

Özel Hayatın İhlali ile Alakalı Detaylar

Kişisel verilerin kaydedilmesi suçu ve cezası sorgulama yapıldığı zaman kişilerin özel hayatına verilen zararın da oldukça yüksek olduğu net bir biçimde görülmektedir. Bu minvalde kişisel bilgilerin izniniz dışında kullanılmasının yeni suçlara davetiye çıkarabileceğinin de altı çizilmelidir. Örneğin bir hastanede kaydedilen kimlik bilgilerinizin dolandırıcılık amacı ile kullanılması sizi direkt olarak suçlu konumuna sokabilir. Kişisel verilerin korunması ve belirtilen aralıklar ile de kurumların sistemlerinden silinmesi büyük önem arz etmektedir.

Kaydedilen Kişisel Verilerin Sır Niteliğinde Mi Olması Gerekir?

Kişisel verilerin kaydedilmesi suçu ve cezası uygulama aşamasında kişilerin ele geçirilen bilgilerinin sır niteliğinde olması gerekmiyor. Bir üyelik formunda kullanılan kişisel bilgilerin dahi direkt olarak farklı amaçlar ile kullanılmasının bir dava konusu olabileceği belirtilmelidir. Özellikle online olarak doldurulan formların internette veri havuzlarında paylaşılması kayıt dahi olunmayan birçok kurumdan tanıtım mesajı almanıza neden olacaktır. Bu detaylar minvalinde de davayı şekillendirebilirsiniz. Elde edilecek olan verimlilik bu şekilde daha yüksek olacaktır.

Zamanaşımı Mümkün Mü?

Kişisel verilerin kaydedilmesi suçu ve cezası kesinleşme süresi zamanaşımına uğrayabilir. Bu noktada özellikle 8 yıl olarak koyulan sınıra dikkat etmelisiniz. Kişisel verilerin kaydedilmesinin üzerinden 8 yıl geçmiş ise bu konu ile alakalı ayrıca bir dava açmanız mümkün olmayacaktır. Bu noktada kişisel verilerin kaydedildiğini geç öğrenmeniz üzerinden 8 yıllık sınırın esnetilmesi de talep edilebilir. 8 yıllık sınırın esnetilmesi için bilginin ihlal edildiğinin oldukça geç öğrenildiğini resmi makamlara net bir biçimde belirtmeniz gerekmektedir. Bu noktada her itirazın olumlu sonuçlanmayacağı da eklenmelidir.

Finansal Verilerin Kaydedilmesi

Kişilerin sadece kimlik bilgileri değil aynı zamanda finansal verileri de kaydedilebilmektedir. Bu durumun çok daha büyük sorunlara ve dolandırıcılıklara sebebiyet vereceği daha önceki örnekler ile net şekilde kanıtlanmıştır. Kanunun finansal verilerin izinsiz kaydedilmesi ile alakalı net verileri olsa da açık olan bir maddeden kaynaklanan sorun yaşanırsa Yargıtay içtihatlarının bu konuda en temel kaynaklardan biri olacağının da yarıca belirtilmesi gerekir.

Verilerin izinsiz şekilde elde edilmesi ve ihlal durumu direkt olarak 1 seneden başlayarak 3 seneye kadar uzanacak olan bir cezanın odak noktası olabilir. Hapis cezasının ertelenmesi veya para cezasına çevrilmesi için talepte bulunulabilir. Bu noktada verilen her talep olumlu yanıt almaz.