İzinsiz Paylaşılan Fotoğrafı Sildirme

İzinsiz Paylaşılan Fotoğrafı Sildirme

İzinsiz paylaşılan fotoğrafı sildirme işlemi gerçekleştirilebiliyor. Öncelikle internet çok geniş bir mecra ve her zaman denetimden geçmiyor. Dolayısıyla kişilerin habersizce fotoğrafları kullanılabiliyor ve itibarlarını kaybetmelerine neden olunabiliyor.

İnternette fotoğraflarınız gizlice, izinsiz bir şekilde paylaşılıyorsa hem fotoğrafları sildirme hem de bunun için tazminat davası açma hakkınız var. Bu sürecin en iyi şekilde yönetilebilmesi için de Okyanus hukuk Bürosu olarak sizlere bilişim konusunda tecrübeli, uzman ekibimiz ile yardımcı oluyoruz.

İzinsiz Paylaşılan Fotoğrafı Sildirme Hakkım Var Mı?

Fotoğraflar kişiye özeldir. Kişilerin özel hayatlarından kesitler içermektedir. Tüm bu fotoğraflar sadece kişinin kullanımı hakkına sahiptir. Ancak, bazen başka insanlar ya da kurumlar tarafından kişisel fotoğraflarınız internet üzerinden kullanılabilir. Bu gibi bir durum söz konusu olduğunda internetten fotoğraf sildirme şansını elde edebilirsiniz.

Öncelikle doğru mercilere başvuruda bulunmanız gerekiyor. Direkt olarak resmi bir mercilere başvuruda bulunmanız yeterli olmayacaktır. Çünkü dilekçe içerisinde daha önce talepte bulunduğunuzu ancak, ret aldığınızı ispat etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda silineceğini beyan eden ancak, silmeyen kişilerin de mahkemeye bildirilmesi gerekiyor.

Fotoğrafı Sildirmek İçin Ne Yapmalıyım?

Fotoğraflarınızın sizden izinsiz bir şekilde bir kişisel hesapta ya da bir kurum hesabında, sitesinde yayınlandığını fark ettiyseniz silinmesi için belirli aşamaları uygulamanız gerekiyor. İlk olarak içeriği paylaşan kişiye ya da kuruma ulaşmanız, ardından da mutlaka bu kişilerden ya da kurumlardan silmelerine dair talepte bulunmanız gerekiyor.

İnternette paylaşılan fotoğrafı sildirme işlemi için talebinize ret geliyorsa ya da yanıt gelmiyorsa resmi mercilere ulaşmanız mümkün olacaktır. Sulh ceza mahkemeleri tarafından davalar görülüyor. Bu mahkemelere başvurmanız önemlidir. Ancak, başvuru sırasında bir dilekçe yazmalı, mahkemenin ihtiyacı olan tüm bilgileri ulaştırmalısınız.

Mahkeme kararı ile silme işlemi yapılacaktır. Ancak, fotoğrafların silinmesi, kaybedilen bir itibar var ise onu yeniden kazanmanıza yardımcı olamaz. O nedenle maddi ya da manevi tazminat davası açabilir, bunun yanında bir özür yazısı da talep edebilirsiniz.

Fotoğrafı Sildirmem Ne Kadar Sürer?

İzinsiz bir şekilde paylaşılan fotoğrafınızı sildirebilmeniz 2 gün ile 10 gün arasında bir zaman alabiliyor. İlk olarak fotoğraf sildirmek için sağlayıcıya ulaşmanız gerekiyor. Bu aşamada talepte bulunduğunuzdan itibaren sağlayıcılara 24 saat veriliyor. Bu süre içinde cevap verilmesi önemlidir.

Cevap gelmez ya da reddedilirse mahkemeye başvurmanız gerekiyor. Nöbetçi mahkemelerde de dava görülebileceği için 7 gün 24 saat boyunca şikayette bulunma şansınız vardır. Şikayette bulunduğunuz süre içerisinde 24 saat sonrasında fotoğraf silinmiş olacaktır. Eğer ki hakimin kararı silinme olduğu halde silme işlemi yapılmıyorsa Erişim Sağlayıcıları Birliği silme işlemini gerçekleştirecektir. Fotoğraf sildirme işleminin arama motoru hafızalarında da yapılması önemlidir.

Fotoğrafı Sildirmek İçin Nasıl Bir Dilekçe Yazmalıyım?

Dilekçeyi sulh ceza mahkemesi için yazmanız gerekiyor. Her bir kişi dilekçe yazarken olayı detaylı bir şekilde anlatabiliyor olması önemlidir. Öncelikle tedbir alınabilmesi için tedbiri isteyen kişinin adı ve soyadı bulunmalıdır. Avukatı var ise onun da ismi yer almalıdır. Talep konusunun detaylı şekilde belirtilmesi gerekir.

Suç nedir, ne zaman işlenmiştir bilgileri mutlaka bulunmalıdır. Aynı zamanda açıklamalar bölümünde de tedbir aldırmak isteyenin bilgileri yer almalıdır. Şikayet konusu ile ilgili detaylara yer verilmelidir.

Fotoğraf hangi mecrada yayınlandıysa adresi ile birlikte belirtilmelidir. Elinizde bulunan tüm delillerin sunuluyor olması önemlidir. Ek bölümünde mutlaka bu deliller bulundurulmalıdır. İnternette paylaşılan fotoğrafı sildirme işlemi için istem ve sonuç bölümünde de net bir şekilde talep dile getirilmelidir.