İnternetten Video Kaldırma

İnternetten Video Kaldırma

internetten video kaldırma

İnternetten video kaldırma hizmeti son dönemde hukuk bürolarında yaygınlaşmaya başlamıştır. Kişinin izni olmadan video ya da görüntülerinin paylaşılması durumunda hukuki olarak destek almak mümkündür.

Twitter, İnstagram, Facebook, Youtube gibi sosyal ağlarda hesabınız varsa eğer, kendinizde hesabınız üzerinden istediğiniz videoyu kaldırabilirsiniz. Ancak başkaları sizin izniniz olmadan görüntülerinizi paylaşıyorsa eğer gerekli mahkemeye başvurmanız önemlidir.

İnternetten Video Kaldırma Hizmeti Kolay Mı?

Profesyonel bir destek almak istiyorsanız eğer, internetten video kaldırma işlemi son derece kolaydır. Sulh Ceza Mahkemesine başvurmanız halinde, dilekçe verilip gerekli evraklar tamamlandıktan sonra talebiniz onaylanır.

 • İnternetten video kaldırma hizmeti sayesinde uygunsuz, toplumun ahlak kurallarına aykırı tüm içerikler engellenir.
 • Özellikle ünlü ve önemli isimlerin prestijlerinin sarsılmaması açısından belirtilen durum son derece önem taşır.
 • İnternetin hayatımızın içerisine girmesinden sonra, uygunsuz ya da izin alınmadan paylaşılan videoların sayısı artmaya başlamış durumdadır.
 • 5651 sayılı internet kanunu 9. Maddesi içerisinde ise kişinin izni olmadan paylaşılan tüm verilerin en fazla 24 saat içerisinde silinebileceği vurgulanmıştır.

İnternetten Video Kaldırmaya Neden Olacak Unsurlar

İzinsiz gönderi paylaşmak, bu aşamada en önemli unsurlardan biridir. Kendi hesabınızda ya da internet sayfasında bir başkasının izni olmadan ses, görüntü, video gibi içerikler yayınlamanıza izin verilmez. Yine aynı şekilde taciz, tecavüz, ahlaki açıdan uygun olmayan görüntüler, açık fotoğraflar ya da cinsel istismar gibi konularda da paylaşılan tüm videolar, toplum düzeni açısından kaldırılır.

Cinsel içerikli görüntüler: Yukarıda belirtilenler dışında Youtube, İnstagram gibi sosyal ağlar dışında internet üzerinden de cinsel içerikli olarak yayınlanan videoların kaldırılması süreci daha da hızlıdır. Mahkeme tarafından alınan kararın Telekomünikasyon İletişim Daire Başkanlığı tarafından maksimum 4 saat içerisinde onaylanması önem taşır. 5651 sayılı kanunun 8. Maddesi içerisinde de cinsel içerikli pornografik görüntülerin daha kısa sürede engellenebileceği belirtilmiştir.

İnternetten Video Kaldırma Konusunda Yasal Yaptırımlar Nelerdir?

Ülkemizde, vatandaşların kişilik haklarının korunması ve herhangi bir mağduriyet yaşanmamasına son derece özen gösterilir. Bu kapsamda ise internette paylaşılan izinsiz video ya da görüntülerin kaldırılması oldukça basittir.

 • Anayasanın 5651 sayılı İnternet kanunu içerisinde tüm detaylar belirtilmiştir.
 • Eğer bir kimse başkasının izni olmadan uygunsuz veri ya da video paylaşıyorsa 3000 güne kadar adli para cezası yaptırımı da mevcuttur.
 • Belirtilen aşamada kararı hakim verir ve bu nedenle mahkemeye başvuru yaparken belgelerin eksiksiz olması önem taşır.
 • Sulh Ceza Hakimi içerikleri yayınlayan tarafında haklarını korur ve mahkeme sonuçlandıktan sonra 7 günlük itiraz hakkı sunar.

İnternetten Video Kaldırmada Dikkat Edilecek Hususlar

İnternetten video kaldırma hizmeti alabilmek adına büromuz çalışanları ile görüşebilirsiniz. Donanımlı, deneyimli ve uzman personellerimiz ile birlikte memnun olmanız amaçlanır. Video kaldırma başvurusu yaparken bir sorun yaşanmaması adına dilekçenin eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir.

 • Soruşturma sürecinde paylaşım yapan sitenin URL’si ya da IP adresi tespit edilir.
 • Daha sonrasında içerik ya da veri sağlayıcısı hakkında bilgi edinerek kesin bir sonuca ulaşılması hedeflenir.
 • E-tespit sistemi sayesinde verileri yayınlanan kişiyi bulmak son dönemde oldukça kolay hale gelmiştir.
 • Herhangi bir tehdit içermeyen ya da suç unsuru barındırmayan videoların kaldırılması söz konusu değildir.
 • Bu aşamada hakimin detaylı araştırma yapması ve hukukun üstünlüğü kuralına uygun bir şekilde hareket etmesi önem taşır.

Oyuncu, sanatçı, futbolcu gibi önemli isimlerin izinsiz yere videolarının paylaşılması hem haklarının ihlal edilmesine hem de toplum gözünde yanlış anlaşılmalarına neden olabilir.