tr02122363690
·
[email protected]
·
Pzt - Cuma 09:00-17:00
Avukata Sor

Mahkeme Kararıyla Haber Silme

Bu içeriğimizde mahkeme kararıyla haber silme, haber kaldırma ile ilgili detaylı bilgiler vermeye çalıştık.
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kâğıt üzerindeki gazeteler, dijital ortamlarda okunmaya başlanmış ve tüm bu haberler içinde çoğunlukla, yalan ve asılsız haberler, iftira ve hakaret içerikli yazılar çoğunlukla daha fazla oluşmaya başlamıştır.
İnternet üzerinden hangi zamanda yapılırsa yapılsın, anında milyonlarca kişiye ulaşmakta ve bu konuda mağdur olan kişi, hakkında çıkan asılsız haberler, fotoğraf ya da videolar yüzünden rahatsız olmaktadır.

Arama motorlarından, web sitelerinden yapılan bu olumsuz yorumlar, hakaret ve iftira içerikli yayınlar, mahkeme kararıyla haber silme işlemi ile ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak bunun yapılabilmesi için bazı şartların yerine gelmesi gereklidir.

İnternet Üzerinden Haber Kaldırma Süresi Ne Kadardır?

Mahkeme kararıyla haber silme süreci için kesin şu kadar sürede biter gibi bir kavram söylemek oldukça zordur. Dava sürecinde, haberin kaynağına ulaşmak, dava sürecinde hâkimin ne kadar sürede karar vereceği ve bu aşamadan sonra yapılacaklar, haber silme sürecini etkileyen unsurlardır.

  • İlk olarak içerik sağlayıcısına ya da yer sağlayıcısına uyarı niteliğinde talepte bulunulmalıdır.
  • Buradan cevap alınamaması durumunda, Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuruda bulunulmalıdır.
  • Dava sonunda alınan karar, Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gönderilerek, kararın en geç 4 saat içinde yerine getirilmesi gereklidir.

Tüm bu işlemlerin yapılması, uzun zaman almakta ve insanı yıpratmaktadır. Bu durumda mağdur olan kişi, hukuki işlemlerin doğru ve kolay şekilde gerçekleşebilmesi için, firmamızın bilişim ve internet konusunda uzman avukatlarından destek alabilir.

Mahkeme Kararı ile Google’dan Haber Silinebilir mi?

Google arama motorunda günde milyonlarca arama yapılmakta ve bir o kadar da yayına çok rahat şekilde ulaşılabilmektedir. Bu bilgilerin çoğu doğru olmakla birlikte büyük bir bölümü ise yalan, iftira ya da karalamaya yönelik olabilmektedir.

Mahkeme kararıyla Google’dan haber silme dava sürecine girmeden önce bazı işlemleri yapılması gerekir. Kişi ya da kuruluşlar hakkında yeni ya da daha önceden çıkmış bazı haberler, artık güncelliğini sürdürmeyen yayınlar için, ilk olarak Google yönetimi ile iletişime geçilmelidir.

Google’dan bir tuşa basarak istenmeyen haberlerin, fotoğraf ya da videoların kaldırılması, silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu durum hukuki bir sürecin işlemesine ve Google haber kaldırma prosedürlerine uyularak yapılmalıdır.

Google’dan istenmeyen haberi kaldırmak, hukuki süreci başlatmak için, konusunda profesyonel hizmet veren bilişim ve internet avukatlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

İnternetten Haber Sildirme Sonrasında Tazminat Davası Açılabilir mi?

Mahkeme kararıyla haber silme davasında tazminat davası açılabilir. Dava açılabilmesi için, kişinin maddi manevi tazminat davası açmaya hakkı olabilmektedir. İnternet üzerinden yapılan haber sonrasında kişinin maddi zararı doğmuşsa, kişi maddi tazminat davası açabilmektedir.

Kişinin manevi tazminat açabilmesi için ise, kedere düşmesi, üzülmesi, elem yaşaması gereklidir. Kişinin bu olay sonrasında yıpranması ve bu yıpranmanın giderilmesi gereklidir.

İnternetten Haber Silme Konusunda Hangi İşlemler Yapılmaktadır?

İkaz yöntemiyle ya da ilgili birimlere yapılan taleplerde herhangi bir sonuç alınamadığında, mahkeme sürecinin başlatılması gerekir. Mahkeme kararıyla haber silme işlemi için Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuru yapılmalıdır.

Haber silme konusunda; içeriğin yayından kaldırılması ve erişimin engellenmesi işlemleri yapılmaktadır. Şartlar oluştuğu sürece, mağdur kişi, maddi ve manevi tazminat davası açabilmektedir.

Açılan dava sonrasında verilen karara göre; kişinin itibarını korumak ya da marka değerini korumak adına tekzip ve düzeltme kararı çıkartılabilir ve aynı zamanda mahkemeden alınacak bir karar doğrultusunda, mağdur kişi hakkında özür ve düzeltme yazısı da yayınlatılabilmektedir.

Tüm bu süreçler oldukça yorucu ve yıpratıcıdır. Davayı takip etmek, tüm sosyal medya ağlarını takip ederek, ilgili yayınların hala yayınlanıp yayınlamadığını ya da başkalarının eklenip eklenmediği tespit etmek gereklidir. Bu durumda mağdur kişinin konusunda uzman avukatlarla çalışması gereklidir.

Firmamızın konusunda uzman bilişim avukatları sayesinde, hakkınızda çıkan yalan haber, iftira, karalama yayınları, izin almadan yayınlanan fotoğraf ve videolar hakkında dava sürecinin başlatılmasını talep edebilirsiniz.

Related Posts

Yanıt Bırak