İnternetten İfşalı Resim Ve Video Kaldırma

İnternetten İfşalı Resim Ve Video Kaldırma

Gelişen teknoloji ile beraber haberlerin hızlı bir şekilde yayılması dikkat çekmekte. Bu yolla yayılması istenmeyen içeriklerin dahi kısa sürede görünür hale gelmesi söz konusudur. Özellikle de kişilik haklarına saldırı niteliğine sahip olan içerikler sorun yaratmakta. Bu gibi durumlarda da internetten ifşalı resim ve video nasıl kaldırılır sorularına yanıt aranıyor. Şöyle ki;

  • Bir başkası tarafından yayınlanan içerikler için talepte bulunmanız mümkün.
  • 5651 sayılı kanun tarafından da içerik kaldırmaya yönelik tüm düzenlemeler sergilenir.
  • Yasal anlamda mümkün olan bu durumlar neticesinde ifşa olan içerikler kaldırılır.

Temelde de İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Müsacadele Edilmesi Hakkında Kanun dikkate alınıyor. Böylece işlenen suçun niteliği göz önünde bulundurulur. Akabinde de ifşa nedeniyle yayınlanan resim ya da videoların kaldırılmasına yönelik işlem başlatılır.

İnternetten İfşa İçerikleri Kaldırma Talebi Nedir?

Hukuk yoluna başvurmadan önce sosyal medya olanaklarını göz önünde bulundurabilirsiniz. Şöyle ki paylaşımın gerçekleştiği içerik ya da yer sağlayıcılarına talepte bulunmanız gerekir. Talepleriniz neticesinde ifşa resim ile video kaldırma işlemlerine yer verilebilir. Bunun için de 24 saatlik süreç dikkate alınmaktadır.

İnternetten İfşalı Resim Ve Video Kaldırma
İnternetten İfşalı Resim Ve Video Kaldırma

Yani içerik ya da yer sağlayıcısından en geç 24 saat içerisinde yanıt gelmesi gerekmekte. Eğer ki bu sürenin sonunda herhangi bir yanıt alamazsanız, doğrudan yasal yolla başvurabilirsiniz. Hakime başvuru yapanlar da bu alanda sonuç alabilir. Temelde içeriğin incelenmesi ve arkasından da silinme işlemlerine geçilmesi söz konusudur.

İnternetten İfşa İçerik Kaldırma Kararları Nelerdir?

İnternetten ifşalı resim ve video nasıl kaldırılır sorusuna yönelik hem sosyal medya yönetimi hem hukuki yollar ele alınır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı yer ile içerik sağlayıcılarına talepte bulunmanız mümkün. Bu yolla içeriğin kaldırılması sağlanabilir. Ancak 24 saate kadar talebin sonuçlanmaması durumunda hukuk yoluna geçilebilir. Bu şekilde;

-URL Engelleme; Kararların başında URL bazına yer verilir. Yani URL üzerinden engelleme işlemlerine geçilebilir. Kararın sonuçlanması için de Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından incelemelere yer verilir. Öyle ki bu birim sayesinde içeriğin 24 saat içerisinde kaldırılması söz konusudur.

-Para Cezası; İfşa resim ile videoların kaldırılmasına yönelik sorumlu kişilere karar sergilenir. Ancak karara rağmen herhangi bir işleme yer verilmemesi halinde adli para cezası devreye girmektedir. Bunun sonucunda 500 ile 3000 gün aralığında adli para cezası belirlenir ve uygulamaya geçirilir.

Google’dan Video Nasıl Kaldırılır?

İnternetten ifşalı resim ve video nasıl kaldırılır merak edenler yukarıda belirttiğimiz gibi sağlayıcıları dikkate alabilir. Hatta direk olarak Google üzerinden video kaldırma işlemleri için TİB’e başvuruda bulunmanız mümkün. Yani Telekomünikasyon İletişim Daire Başkanlığı, başvuruları dikkate alarak yaptırıma geçmektedir. Şöyle ki;

Sonuç olarak direk Google üzerinden video kaldırma başvurularına geçilebilir. TİB bu konuda ki başvuruları değerlendirir ve Erişim Sağlayıcıları Birliği ile harekete geçer. Maksimum 4 saat içerisinde de uygunsuz olan içeriğin engellenmesi sağlanır.

Youtube’Dan Nasıl Video Kaldırılır?

Popüler video paylaşım sitesi olan Youtube üzerinden da içeriklerin kaldırılmasına yönelik işlem gerçekleşir. Bunun için belirli şartlara uygun olanlar talepte bulunabilir. Yine hukuka aykırı olma şartıyla içeriklerin kaldırılması mümkün olmakta. Aynı zamanda telif hakkı gerektiren videolara yönelik kaldırma işlemlerine yer veriliyor. Kısacası şartlara uygun olanlar direk olarak siteye talepte bulunabilir, ya da hukuk yoluna başvurabilir.