tr02122363690
·
[email protected]
·
Pzt - Cuma 09:00-17:00
Avukata Sor

İnternetten İçerik Kaldırma Ve Erişimin Engellenmesi

İnternetten İçerik Kaldırma Ve Erişimin Engellenmesi

İnternetten içerik kaldırma ve erişim engellenmesi kişilik haklarının zarar görmemesi ve uzun vadede daha önemli sorunların yaşanmaması için önemlidir. Hukuka aykırı olarak görülen tüm içerik, video ya da fotoğraflar mahkeme kararı ile birlikte kaldırılır.

Söz konusu haber ya da içerik toplumun ahlaki değerlerini de etkiliyorsa eğer, sitenin tamamen engellenmesi gibi bir durum söz konusudur. İçerik kaldırma işlemi genellikle içerik ya da yer sağlayıcıları tarafından gerçekleştirilir.

İnternetten İçerik Kaldırma Ve Erişimin Engellenmesi
İnternetten İçerik Kaldırma Ve Erişimin Engellenmesi

İnternetten İçerik Kaldırma Ve Erişimin Engellenmesi Nasıl Olur?

Mağdur olan tarafla ilgili internette olumsuz örnek oluşturabilecek bir içerik varsa eğer hemen mahkemeye başvurmak gerekir. Daha sonrasında mahkeme görüntüleri, sesleri ya da videoyu izler. Yayınlandığı yer, süresi, Hukuk kurallarına uygunluğu, ahlaki değerler üzerindeki etkileri de araştırılır.

 • İnternetten içerik kaldırma ve erişimin engellenmesi 5651 sayılı kanun ile birlikte düzenlenmiştir.
 • E-tespit, yer sağlayıcısı, alan adı, erişim sağlayıcısı detaylı olarak incelenir ve bir sonuca bağlanır.
 • Son dönemde internetten içerik paylaşmak kolay hale geldiğinden dolayı, yanlış görüntü ya da videolarda mağdur olan tarafın özgürlük alanı da kısıtlanır.
 • Bu gibi problemlerin engellenebilmesi adına ise internetten yayınlanan tüm bilgilerin Türk Hukukuna uygun olmasına dikkat edilmelidir.

İnternetten İçerik Kaldırma İle İlgili Yapılan Düzenlemeler

İnternetten içerik kaldırma ve erişimin engellenmesi dilekçe mahkemeye teslim edildiği andan itibaren sorgulanmaya başlar. 5651 sayılı kanunun 9/1 maddesi gereğince kişilik haklarına aykırı olan tüm verilerin engellenmesi mümkündür. Sulh Ceza Hakimliği belirtilen noktada işlem yapan görevli mahkeme olarak karşımıza çıkar.

Karar verme yetkisi ise her zaman Sulh Ceza Hakimliği yetkisindedir. Belirtilen noktada yalnızca yayınlanan içeriğin ya da görüntünün engellenmesi amaçlanır. Tamamen internet sitesinin kapatılması ya da erişim yasağının getirilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. İçerik toplumun ahlaki değerlerine aykırıysa ya da kamu düzenini bozacak önemli bir bilgi içeriyorsa eğer sitenin tamamen kapatılması gibi bir yaptırımda uygulanır.

İnternetten İçerik Kaldırılmasına Yardımcı Olan Şartlar

Herhangi bir yayınlanan videonun ya da görsellerin internetten kaldırılması adına bazı kurallara aykırı olması gerekir. İnternetten içerik kaldırma ve erişimin engellenmesi formülü sayesinde her zaman toplum düzeninin korunması hedeflenir.

 • İçeriğin kişinin haklarını zedeliyor olması halinde kaldırılması mümkündür.
 • Hem toplumu hem de toplumun değer yargılarını derinden sarsıyorsa eğer yayınlanmasına izin verilmez.
 • Sulh Ceza Hakimliği verdiği kararı direk olarak Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gönderir.
 • Maksimum 4 saat içerisinde alınan karar yerine getirilir ve internet sayfası ya da sadece belirtilen URL adresi engellenir.

İçerik Kaldırılması Ve Erişimin Engellenmesi Neden Önemli?

İnternetten içerik kaldırma ve erişimin engellenmesi her zaman kişilik haklarının gizli tutulması ve toplumun değer yargılarına zarar gelmemesi açısından önemlidir. Böyle bir yaptırım ile birlikte tarafların mağdur olmaları engellenir.

 • Sulh Ceza Hakimliğinin kişilik haklarının ihlal edilmesi nedeniyle kararı, 24 saat içerisinde sonuca bağlama şansı vardır.
 • Bu aşamada ise mahkemenin duruşma yapması gibi bir zorunluluğu yoktur.
 • İnternetten içerik kaldırma ve erişimin engellenmesi sonucu böylelikle yetkili mahkemeler tarafından en kısa sürede karara bağlanır.
 • Ceza Muhakemesi Kanunu 5271 sayılı maddesi gereğince internet sayfası yöneticilerinin itiraz etme hakları vardır.

Uygunsuz içerikler birden fazla internet sitesinde yayınlanıyorsa eğer alınan karar tüm sayfalar için uygulanır. Mahkemeye başvurmadan önce görüntüleri ya da videoları yayınlayan siteyi uyarma hakkınız vardır. Böylelikle uzlaşma sağlanması amaçlanır.

Related Posts

Yanıt Bırak