İnternet Suçları Nereye Şikayet Edilir?

İnternet suçları nereye şikayet edilir? İnternet üzerinden işlenen suçlarda mağdurun ikametgahındaki yer Cumhuriyet Savcılığına bir şikayet dilekçesiyle başvurulması gerekir. Soruşturma sürecinde Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı görev yapabilmektedir.

Ayrıca bakınız: İnternetten Haber Kaldırma Nasıl Yapılır?

İnternet Suçları Nereye Şikayet Edilir?

İnternet Suçları Nelerdir?

Türk Ceza Kanunu’nda yer alan suçlar internet üzerinden işlendiğinde internet suçları gündeme gelmektedir. Örneğin birinin yüzüne karşı hakaret edilmesiyle internet üzerinden hakaret edilmesi arasında ceza yaptırımı bakımından bir fark yoktur.

  • Örneğin, dolandırıcılık suçları da sıklıkla artık internet üzerinden işlenmektedir. İnternet suçlarının finansal boyutu incelendiği zaman kişilerin asılsız sayfalar açarak bu noktada satış yapmaları ve ödemeyi aldıktan sonra kişilere ürün gönderimi yapmamaları dahi siber suçlar kapsamında değerlendirilmektedir.
  • İnternet üzerinden devlet karşıtı grupların desteklenmesi de sıklıkla rastlanan suç unsurlarındandır. Bu noktada özellikle sosyal medyada yapılan paylaşımların kişilerin IP adreslerinin de incelenmesinden sonra birer delil olarak ele alınabileceğin ayrıca belirtilmesi gerekir.
  • Kişisel verilerin internet üzerinden izinsiz bir biçimde ele geçirilmesi ve bunların onay olmadan yayınlanması da direkt olarak siber suçlar kapsamında değerlendirilmektedir.

Casus Yazılımların Kullanılması Suç Teşkil Eder Mi?

Casus yazılımların kullanımı yasaktır. Bu yasağa uymayan kişilerin kişisel verileri elde etmek adına bu yazılımlara başvurduğu görülmektedir. Genel bir inceleme yapıldığı zaman birçok kişinin direkt olarak dava dosyalarını kuvvetlendirecek bir delil arayışında oldukları için casus yazılım kullanmaya yöneldikleri görülmektedir.

Bu yazılımlar aracılığıyla elde edilen verilerin hukuki anlamda asla delil olarak kullanılamayacağı göz önünde tutulmalıdır. Böyle hallerde kişisel verilerin hukuk aykırı elde edilmesinden bahsedilir ve bu fiiller cezalandırılmaktadır.

İnternet Sistemlerine Erişimin Kapatılması Suç Unsuru Mudur?

Bir kurumun ya da kişinin hesabına izin olmaksızın erişilmesi ve sistemde kalınması internet üzerinden işlenen suçların en bilinen tipidir. İnternet sitelerine erişimin kapatılması ve kişilerin erişim sağlamalarının engellenmesi de bir siber suçtur.

Bu noktada erişim engeli yapılan sitenin bedel karşılığında hizmet vermesi ya da devlete ait olması gibi durumlarda bu eylemde bulunan kişilerin alacakları cezai müeyyidenin artış göstereceği de bilinmelidir.

Böyle hallerde Okyanus hukuk ile iletişime geçerek bu alanda çok daha net bilgi sahibi olma fırsatını elde edebilir, tecrübeli ve uzman kadrosuyla hukuki süreçlerinizi daha profesyonel yönetebilirsiniz.

Hangi Kişisel Önlemler Alınabilir?

Kişisel olarak alınan önlemler incelendiği zaman özellikle casus yazılımlara karşı koruma programları yüklenebilir. En önemli koruma yöntemlerinden biri ise havaalanı, kafeteryalar gibi alanlarda kamusal wi-fi ağlarına bağlanmamaktır. Bu ağlar suçlular tarafından sık sık takip edildiği için “balık ağı” yöntemiyle kötü niyetli kişilerin takibine yakalanılmaktadır. Böyle olunca kredi kartı bilgileri vb gibi bilgiler bu kimseler tarafından ele geçirilebilmektedir.