Sadece kayıtlı kişilerin yazılarının yayınlandığı ve kişilerin her türlü konuda bilgi sahibi olduğu Ekşi sözlük, bazı durumlarda sözlükten yorum silme işlemi ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Kendine has bir yapısı bulunan ekşi sözlük, oldukça sıkı kurallar zinciri bulunmaktadır. Bu kurallar zincirinde, sözlüğü takip eden moderatörler de sıkı takip içindedir.

Moderatörler, kurallara uymayan yazarların sözlük yorumları karşılığında, silme ya da cezalandırma gibi bir yaptırıma sahip olabilmektedir.

Ekşi Sözlük Nedir?

İnternet üzerinden her türlü konuda bilgi ve haber alınabilen ekşisözlük entry yazıları, birçok kişi tarafından takip edilmektedir. Oldukça popüler olan siteye, kayıtlı yazarların dışında herhangi başka birinin entry girmesi mümkün olmamaktadır.

Moderatörler tarafından, kayıtlı yazarların yazdıkları, kontrol edilmekte ve herhangi bir uygunsuz duruma karşılık, gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır.

Sözlükten Yorum Silme
Sözlükten Yorum Silme – Ekşi sözlük Yorum Silme

Çoğu zaman, moderatörlerin uygun bulduğu yazılar, bazı kurum kuruluş ya da kişileri rahatsız edebilmektedir. Böyle bir durumda rahatsız olan kişi ya da kurumlar, hukuki çerçeveler içinde sözlükten yorum silme talebinde bulunabilmektedir.

Hukuksal Anlamda Haklarım Neler?

İnternette sizin yapmış olduğunuz bir entry, istediğiniz zaman silinme hakkına sahiptir. Bunun için başvuruda bulunuyor olmanız gerekir. İçerik sildirme işlemi için sunuculara başvuru yapmak önemlidir. Sunuculardan sonuç çıkmıyorsa o zaman mahkemeye başvuru hakkınız ortaya çıkar.

Silinmesini istediğiniz entry için ilk olarak Ekşi Sözlük sunucusuna ya da yer sunucusuna mail atmanız, talepte bulunmanız gerekir.
Eğer ki 24 saat içinde bir yanıt gelmiyorsa o zaman savcılığa başvuru sağlama şansınız vardır.

Başvuru sırasında entry ile ilgili tüm bilgileri, aldığınız ret durumunu da dava dosyasında bulundurmanız gerekir. Mahkeme kararı ile içeriğin silinmesi durumu 4 saat içinde gerçekleşmelidir.

4 saat içinde silinme durumu oluşmuyorsa o zaman içerik direkt olarak devlet kurumu tarafından silinecektir.

Neden Entry Kaldırmak İsteyeyim?

İnsanlar istedikleri zaman Ekşi Sözlük entry sildirme şansına sahip olabiliyor. Bu enrtyi girdiğinizden pişman olmuş olabilirsiniz. Aynı zamanda entry toplumu olumsuz bir şekilde etkiliyor olabilir.

Tüm bunların yanında artık Ekşi Sözlük yazarı olmayabilirsiniz ve dolayısıyla burada entrylerinizin bulunmasını istemiyor olabilirsiniz. Tüm bu durumlarda kaldırma işlemi yapma şansınız vardır.

Ekşi Sözlük Nasıl Kullanılır?

Ekşi sözlük, sadece bünyesinde barındırdığı kayıtlı yazarlar tarafından sözlük kuralları içinde kontrol edilerek, yazılar üretilmektedir. Sitede yazılan yazıların her zaman doğru olması ya da sözlük, ansiklopedik tarzda olması gerekmemektedir.

Aynı zamanda argo ve küfürlerin de sıklıkla kullanıldığı sözlükte, kurum ya da kişiler yazılanlar karşısında rahatsız olmakta ve içeriklerin silinmesi istenmektedir. Bu durum ise hukuki süreçleri gerektiren bir durumdur.

Ekşi Sözlük Entryleri Silinirse Hukuki Süreç Nasıl İşler?

Ekşi sözlük entryleri ya da internetten içerik kaldırma, bir kişi ya da kurumun hakkında, rahatsız edici yazıların ya da paylaşımların kaldırılması talebinde bulunulmasıyla hukuki süreç başlar.

Kurumların ya da kişilerin, özel yaşantılarına, kişilik haklarına yönelik yapılan yazılar, resimler, videolar internet üzerinden kaldırılabilmektedir. İlk olarak gerçekten hukuka aykırı, kişilik haklarına yönelik yapılan herhangi bir eylemin olup olmadığı incelemeye alınmaktadır.

Ne Kadar Sürede Entry Kaldırabilirim?

Girilen bir entryi silmek istediğiniz zaman bunun için Ekşi Sözlük birimlerine başvuruda bulunmalısınız. Bu işlemin yanıtını 24 saat kadar beklemek zorundasınız. Daha sonrasında hemen dava açabilirsiniz.

Ekşi Sözlük Kuralları Nelerdir?

Sözlük kuralları, yazar olarak kabul edilmiş kişilerin uyması gereken kuralları içermektedir. Bu kurallara uymayanlar gerek sözlük yönetimi tarafından gerekse hukuki yollardan yaptırım uygulanarak cezalandırılabilmektedir.

Ekşi sözlük kuralları içinde;

  • Yazarların, ekşi sözlük kurallarına riayet etmesi zorunludur.
  • Entryler, sürekli olarak moderatörler tarafından kontrol edilmektedir.
  • Sözlük her ne kadar özgür bir yapıya sahip olsa da belli konularda hukuki süreçlere tabi olabilmektedir.

Ekşi Sözlük İşlevi Nedir?

Ekşi sözlük, kendi içinde hiyerarşik bir yapısı bulunan, kimi zaman eğlenceli olan ama kimi zaman da kişilerin hak ve özgürlüklerine karşı yazılabilen argo içerikli yazılar bulunan, kişilerin bilgi edinmek için kullandıkları bir sayfadır.

Sözlük içinde gündeme oturmuş birçok konu başlığı bulunurken, sözlük içinde hiyerarşik yapıyı yeren yazılar da bulunmaktadır. Sözlük yazarları, eğlenceyle karışık kurum ya da kişilere karşı bazı argo kelimeler kullanabilmektedir.

Bu durumdan rahatsız olan kurum ya da kişiler gerek sözlük yönetiminden gerekse mahkeme kararı ile, ekşisözlük içerikleri konusunda hassas olmakta ve bu içeriklerin hukuki yoldan kaldırılmasını talep edebilmektedir.

Entry Girişi İle İlgili Yenilikler

Kendinizi yanlış ifade ettiğinizi düşündüğünüz ya da artık gerçeği yansıtmadığına inandığınız tüm entryleri silme şansınız var. Ekşi Sözlük entry kaldırma işlemini yapmak istiyorsanız hem Ekşi Sözlük sunucusu üzerinden hem de mahkeme kararı üzerinden bu işlemi gerçekleştirme hakkınız bulunuyor.

Ekşi Sözlük Yenilikleri: Kullanıcılar artık sadece beyaz arka planı kullanmak zorunda değil. Saman rengi ya da gri temalardan yararlanmak mümkün olacaktır. Girilen herhangi bir entry Ekşi Şeyler’de paylaşılsın mı, paylaşılmasın mı yazarlara sorulacaktır. Sizden izinsiz entryleriniz paylaşılmayacaktır.

Ekşi sözlük başlık kaldırma

Ekşi sözlük başlık kaldırma işlemi, sadece sözlük yazarları tarafından kısa bir işlem ile gerçekleştirilebilmektedir. Sözlük başlık kaldırma işlemi için, başlık parantez içinde yazılmalıdır.

Başlık silme işlemi için gerekli class çağırıldıktan sonra enter tuşuna basılmalıdır. Yapılan bu işlemin ardından, 15 gün içinde başlık tamamen silinerek, yayından kalkmaktadır.

Başlık Açan Yazar Başlık Kapatabilir mi?

Sözlük yazarları, açılan bir başlığı kapatma hakkına sahip olup olmadıkları konusunda merak edebilirler. Birçok yazar ise, açtığı başlığı düzeltme hakkının da verilmesini istemektedir.

Birçok yazar, bu hakkın verilmesini istemesine rağmen, sözlük yönetimi henüz bu konuda herhangi bir girişimde bulunmamaktadır. Sözlük kapsamı içinde birçok farklı konuda entry açılabilmekte ve bu açılan entryler çoğu kişi ya da kurumları rahatsız edebilmektedir.

Açılan entrylerin çoğu yeri geldiğinde gayet hukuka uygun olurken, bazı paylaşımlarda çoğu zaman kişilerin haklarını rencide edici ya da onur kırıcı olabilmektedir. Böyle bir durumda, paylaşımlardan rahatsız olan kişilerin, hukuki hakları bulunmaktadır.

Ekşi Sözlükte Başlık Nasıl Kaldırılır?

Ekşi sözlükte başlık silme ya da kaldırma işlemi sadece sözlük yönetiminin yetkisindedir. Birçok sözlük yazarı, kendine ait başlıkları da düzeltme yetkisini istemektedir. Ancak bu konuda henüz herhangi bir gelişme bulunmamaktadır.

Ekşi sözlükte başlık kaldırma işlemi için, çeşitli yollar bulunmaktadır. Sözlük başlık kaldırma işlemi için; kaldırılmak istenen başlığın üzerine gelerek 3 saniye basılı tutulmalıdır.

Paylaş/düzenle/sil/favorilere ekle/sil işlemi ile istenilen başlık kaldırılabilmektedir. Sözlük yazarları, çoğu zaman argo yazılar yazabilmekte ve bu yazılar çoğu kişiyi ya da kurumları rahatsız edebilmektedir.

Başlık Kaldırılmazsa Hukuki Süreç Var mıdır?

Bilişim hukuku içine giren bu konuda, eğer başlık kaldırılmazsa bazı hukuki süreçler de devreye girmektedir. Paylaşımdan rahatsız olan kurum, kuruluş ya da şahıslar, talepleri doğrultusunda, paylaşıma konu olan içeriği ya da başlığını kaldırma ya da silinmesine dair talepte bulunabilmektedir.

İnternetten Başlık Kaldırma Konusunda Hangi Avukatlar Görev Yapar?

İnternet üzerinden birçok konuda haber, içerik, video ya da fotoğraf paylaşımı yapılabilmektedir. Tüm verilerin aynı anda kontrol edilmesi ise imkansızdır. Böyle bir durumda, iftira, müstehcenlik, karalama, yalan haber gibi birçok konuda ya da sözlük gibi sayfalarda istenmeyen yazılarda başlık kaldırma gibi taleplerde bulunularak, dava süreci başlatılabilmektedir.

Bilişim avukatı içerik silme ya da kaldırma için;

  • Kişilik haklarının ihlal edilmesi
  • Suç işlenmesiyle erişimin engellenmesi
  • Unutulma nedeniyle içeriğin kaldırılması ya da erişim engeli
  • Kamu yararı ve düzeni sebebiyle erişim engeli

Bilişim avukatları tarafından yürütülen bu tür davalarda, bilişim avukatına başvurarak, hakkınızı arayabilir ve başlıkların kaldırılması, paylaşımların silinmesi gibi taleplerde bulunulabilmektedir.

İçerik Kaldırma Başlık Kaldırma Davalarına Hangi Mahkeme Bakar?

Bilişim suçuyla ilgili davalara bakacak mahkemeler, suçun niteliğine göre değişmektedir. Asli ceza mahkemeleri ve ağır ceza mahkemeleri, bu konuda görev yapmaktadır.

Bilişim suçları, oldukça ağır konuları içerir. Ekşi sözlük başlık kaldırma gibi bir konuda, ağır ceza mahkemeleri ya da asli ceza mahkemeleri bakmaz. Mahkemeden erişim engeli ya da başlık kaldırma, içerik silme gibi talepler için, sulh ceza hakimlikleri görev yapmaktadır.