Facebook Video Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kişiyi maddi ve manevi olarak zarara uğratması nedeniyle Facebook video kaldırma, yaygınlaşan işlemlerden bir tanesidir. Anayasal hukuk kurallarına göre bir kimsenin haberi olmadan görüntü, ses ya da videolarını paylaşmanız halinde cezai yaptırımı vardır.

Facebook son dönemde en çok kullanılan sosyal hesaplardan bir tanesidir. Kullanıcı sayısını her geçen gün biraz daha arttıran uygulamada paylaşılan en ufak bir gönderi hızlı şekilde yayılır. Bu durum ise bazen kullanıcıların mağduriyetine yol açabilir.

Facebook Video Kaldırma Yasal Süreci Nasıl İşler?

Facebook’tan video kaldırma 5651 sayılı internet kanununa uygun bir şekilde düzenlenmiştir. Bu sayede belirtilen sosyal ağda izinsiz yere görüntüleri paylaşanların yasal süreç başlatmalarına izin verilir.

 • Adresiniz kapsamına giren Sulh Ceza Mahkemesine gerekli dilekçe ile birlikte başvuruda bulunmanız kısa sürer.
 • Talebiniz video içeriği cinsellik, çocuk istismarı ya da müstehcen görüntüler için hakim tarafından 24 saat içerisinde sonuca ulaştırılır.
 • Böylelikle videonun farklı sosyal medya hesaplarında da kısa zamanda yaygınlaşması engellenir.
 • En iyi sonucu alabilmek adına mahkemeye başvurmak ve haklarınızı korumak faydalı olacaktır.

Ayrıca bakınız: İnternetten Haber Kaldırma

Video Kaldırmayı Gerektirecek Önemli Unsurlar

Kullanıcıların paylaştıkları verilerin ya da video içeriklerinin Facebook platformunda durduk yere silinmesine izin verilmez. Bir videonun mahkeme kararı ile kaldırılabilmesi adına toplum ahlakını kötü yönde etkileyecek içeriğe sahip olması gerekir. Başvuru sonrasında mahkeme heyeti tarafından video incelenir ve bir karar verilir. Bu aşamada ise mağdur olan taraf ile birlikte içerik yayınlayıcısının haklarının eşit olarak korunmasına özen gösterilir.

Adli para cezası: Ünlü ismin ya da herhangi bir vatandaşın izinsiz yere videosunu paylaşmanın yaptırımları arasında hapis cezası yoktur. Kişinin suç durumuna göre 500 ile 3000 gün arasında adli para cezası alması mümkündür. Belirtilen noktada pişman olunması halinde ise gerekli indirimler yapılır.

Facebook Hesabımdan Video Nasıl Kaldırırım?

Yasal yollar dışında, kullanıcının kendi isteği doğrultusunda da videosunu sosyal medya hesaplarından kaldırması mümkündür. Bu tür sayfalarda yayınlanan tüm içerikleri istediğiniz gibi kontrol altında tutabilme şansınız vardır.

 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra video yönetimi bölümünden içerikleri silebilir ya da yenilenirini ekleyebilirsiniz.
 • Böylelikle üyeliğinizi istediğiniz gibi kullanmanıza zemin hazırlanır.
 • Facebook pratik tasarıma sahip sitelerden biri olduğundan dolayı deneyimlerinizi arttırabilmeniz kısa sürer.
 • Kaldırılan videoyu, topluluk kurallarına aykırı değilse eğer yeniden yükleme ya da paylaşma fırsatınız vardır.
 • Bu tür sosyal medya hesapları sayesinde kişilik haklarını ihlal etmediğiniz sürece keyifli ve güzel vakit geçirebilirsiniz.
 • Belirtilen aşamada önemli olan kişiye maddi ve manevi zarar verebilecek görüntüler paylaşmamaktır.

Facebooktan Video Kaldırmanın Yaptırımları Neler?

Facebooktan video kaldırma söz konusu olduğunda hukuki yaptırımları oldukça fazladır. Benzer durumların ya da problemlerin çoğalmaması adına yasalar ile belirlenen bazı kurallar vardır. Böylelikle hem tarafların mağdur olmaları hem de toplumun ahlaki yapısının bozulması engellenir.

 • Paylaşılan video bir kişiye, kuruma ya da toplumun belirli bir kesimine zarar veriyorsa eğer, mahkemeye şikayet edilebilir.
 • Aynı şekilde Facebook bildirimleri üzerinden de şikayetlerin belirtilmesi halinde en kısa sürede yaptırım uygulanır.
 • Videoyu paylaşan tarafa adli para cezası verilir ve gerekirse hesabı kapatılır.
 • Hakim ve savcılık bu noktada sürecin en iyi şekilde sonuçlanmasına özen gösterir.

Benzer bir mağduriyet yaşıyor ve başvuru yapmak istiyorsanız eğer avukatlarımız ile görüşebilirsiniz. Gerekli verilerin toplanması ve dilekçenin hazır hale getirilmesi halinde ise mahkeme en pratik şekilde açılır.