tr02122363690
·
[email protected]
·
Pzt - Cuma 09:00-17:00
Avukata Sor

Uygunsuz Resimlerimin İzinsiz Paylaşılması

Uygunsuz resimlerimin izinsiz paylaşılması Bilişim Suçları içinde en çok görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Hukuk, kişilere bireysel olarak korunma hakkı tanımaktadır ve özel hayatının gizliliğini ifşa eden, itibarı, kişisel haklarını zedeleyen suçlar cezalandırılmaktadır. Uygunsuz, müstehcen olarak nitelendirilebilecek fotoğrafların izinsiz olarak internette yayınlanması da kişileri zedeleyici bir durumdur.

Uygunsuz Resimler İnternetten Kaldırılabilir mi?

İzinsiz olarak paylaşılan müstehcen fotoğrafların internetten kaldırılması için bir hukuk bürosuyla, avukatla beraber hukuki işlemleri başlatmak mümkündür. Müstehcen fotoğraflar kişilerin yarı ya da tamamen çıplak, cinsel ilişkiye girerken veya benzeri uygunsuz durumlarını yansıtmaktadırlar.

Toplumun genel değerlerine aykırı olan bazı fotoğrafların izinsiz olarak internet üzerinde yayınlanması suç olarak değerlendirilmektedir. Uygunsuz fotoğrafları izinsiz paylaşılan kişiler başkalarının bilmelerini istemedikleri özel görüntülerin, resimlerin yayınlanması nedeniyle zarara uğrarlar. Aynı zamanda bu sorun kişilerin psikolojisini de çoğu zaman olumsuz etkileyebilmektedir.

Özel hayatın bu şekilde ifşa edilmesi hukuki bir süreç başlatılarak engellenebilmektedir. İnternetin hızlı bilgi ve görüntü yayma özelliği nedeniyle soruna mümkün olduğunca acil müdahale etmek gerekir.

İzinsiz Olarak Paylaşılan Uygunsuz Resimler Nasıl Kaldırılabilir?

Uygunsuz resimlerimin izinsiz paylaşılması ile ilgili olarak genellikle sorunlar eski sevgili veya şantaj amaçlı ortaya çıkmaktadır. Özellikle kişilerin eski yaşadıkları ilişkilerde iki kişinin arasında kalması gereken özel içerikli resimler ayrıldıktan sonra taraflardan birince sosyal medya hesaplarında vb. aleni mecralarda paylaşılabilmektedir.

Resimler izinli olarak bile çekilse kişilerin özel hayatını ifşa etmeme adına izinsiz olarak paylaşılamazlar. Çoğu kez eski sevgili veya fotoğrafları çeken, ele geçiren biri kişinin bu fotoğraflarını paylaşmaktadır. Uygunsuz fotoğraflar sosyal medyada paylaşıldığı gibi pornografik sitelerde de kullanılabilmektedirler.

Uygunsuz fotoğrafların kişiden izinsiz yayınlanması nedeniyle bazı önlemler alınabilmektedir.

İzinsiz Olarak Yayınlanan Müstehcen Fotoğrafların Yayınlanması Nasıl Durdurulur?

Belirttiğimiz gibi kişinin uygunsuzluk içeren, toplumun genel değerlerine ve ahlakına aykırı olarak görülecek resimlerin internette hızla yayılması mümkündür. Bu durumlarda söz konusu resmin hem internet sitelerinden hem de Google arama sonuçlarından çıkartılması gerekmektedir.

Resimlerin yayından kaldırılmasının yanı sıra yayınlandığı internet mecrasına erişim yasağı da getirilebilir. Eğer internet sitesi resimleri kaldırmazsa kullanıcıların siteye girmesi engellenebilir. Hukuki işlemler bu önlemlere kişiye koruma amaçlı olarak izin vermektedir.

İnternette uygunsuz resimleri yayınlanan kişiler görsellerin acilen kaldırılması yönünde avukat ile dilekçe verebilir ve hukuki süreci başlatabilirler. İnternetten görsel kaldırılsa bile bazı arama motorlarının ön belleklerine resimler düştüyse bunlar hemen silinmeyebilir. Bu durumda görsellerin silinmesi yönünde ayrıca bir işlem daha yapılabilir.

Mağdur kişiler bu konuda suç duyurusunda bulunabildikleri gibi uygunsuz resimleri izinsiz yayınlayan kişiler hapis cezası ile yargılanırlar.

Uygunsuz Fotoğraflar Ne Kadar Sürede Kaldırılır?

Uygunsuz resimlerimin izinsiz paylaşılması ile ilgili olarak uzun yıllardır Bilişim Suçları alanında tecrübe kazanan, uzman avukatlarımızdan destek alabilirsiniz. Uygunsuz fotoğraflarınızın internette yayılması size büyük zarar verebilir ve bu nedenle en kısa sürede etkili bir hukuki süreç yönetmek çok önemlidir.

Hukuki olarak size profesyonel ve etkili biçimde hizmet verebilecek olan Okyanus Hukuk bürosu avukatları sürecin lehinizde sonuçlanması için gereken her şeyi hızlı biçimde yerine getirmektedirler. Uygunsuz fotoğrafların hangi mecralarda yayınlandıkları ile ilgili olarak sizin bilginiz olan mecralar için de çok detaylı araştırmalar yapılmaktadır.

Kaç tane uygunsuz görselin bulunduğu, bunların hangi sitelerde yayınlandığı, kaç tane sitede bulunduğu, sitelerin yabancı mı yerli mi olduğu vb. unsurlar hızlıca ve detaylı biçimde tespit edilir. Kişilerin hayatlarının birçok alanını etkileyebilecek olan bu duruma en iyi biçimde müdahale edilebilmesi için sağlam bir şekilde hukuki işlemleri gerçekleştirmek gerekir.

Fotoğrafların kaldırılması en kısa sürede gerçekleşecektir. Durumu değerlendirdikten sonra süre hakkında net bir bilgi sunulabilir.

Related Posts

Yanıt Bırak