tr02122363690
·
[email protected]
·
Pzt - Cuma 09:00-17:00
Avukata Sor

Sosyal Medya Suçları Ve Cezaları 2024 Güncel Bilgiler

Sosyal medya suçları ve cezaları son dönemin en çok şikayet alan alt başlıklarından bir tanesidir. Kişilerin özellikle teknolojik cihazları kullanımının artması ile beraber yaşanan sıkıntılar boyut değiştirmiştir. Sosyal alanda yaşanan suç ihlallerinin yanı sıra sanal alanda da yaşanan suç ihlalleri kendini göstermeye başlamıştır. Bu noktada hem hukuki olarak hem de emniyet güçleri tarafından gerekli olan önlemler alınmaya devam ediyor.

Kişisel Verilerin Gizliliği Korunuyor Mu?

Sosyal medya suçları ve cezaları incelendiği zaman genel olarak şikayetlerin kişisel verilerin korunması ile alakalı olduğu fark ediliyor.

  • Sosyal medya ya da web sayfaları üzerinden işleme aldığınız kişisel verilerin izinsiz bir şekilde ele geçirilmesi direkt olarak bir hak ihlali olarak değerlendirilmektedir.
  • Özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesinin yanı sıra kişisel hesaplara izinsiz olarak erişim sağlanması da ayrıca bir suç başlığıdır.
  • Bu elde edilen verilerin yayınlanması söz konusu olursa kişilerin alacakları cezai müeyyidenin bir kademe daha artış göstereceği de eklenmesi gereken detaylardandır.

Bu detaylar minvalinde dava dosyanızı sorunsuz bir biçimde hazırlayabilirsiniz. Kişisel verilerin koruma altına alınması bu şekilde çok daha sorunsuz bir biçimde devam edecektir.

Web Sayfaları Üzerinden Dolandırıcılık Detayları Nelerdir?

Sosyal medya suçları ve cezaları sadece kişisel veriler minvalinde incelenmemelidir. Bunun yanı sıra kişilerin maddi bağlamda da dolandırıcılık yaptığı bir alan haline gelmiştir. Kişilerin elde edecekleri güvenlik seviyesinin artırılması için birçok önlem alınsa da ticari sayfalar açılarak alışveriş sitesi görünümünde kişilerin dolandırılması da en büyük mağduriyetlerin oluşmasına sebebiyet veren temel detaylar arasında bulunuyor. Bu noktada dava dosyasının hazırlanma sürecinde sadece siber suçlar değil aynı zamanda dolandırıcılık başlığı altında da bir dava dosyası hazırlanması gerekir.

Hakaret Etmek Suç Mudur?

Sosyal medya üzerinden yapılan hakaretlerin herhangi bir cezai müeyyidesinin olmadığını düşünmek de oldukça yanlıştır. Bu noktada kişilerin sosyal alanda yaptıkları hakaretler ile sosyal medya üzerinden yaptıkları hakaretlerin aynı şekilde değerlendirilmesi yolunda adımlar atılmaktadır. Bu noktada gerekli başvuruların yapılması lazımdır. Kişiler başvuru yapmadan bir dava açılması ya da kişilerin menfaatlerinin korunması mümkün olmayacaktır.

  • Hakaret sonucunda alınacak olan cezanın belirlenmesi sırasında bazı kriterler ceza süresinin değişmesine sebebiyet vermektedir. Örneğin hakaretin karşılıklı olması direkt olarak cezanın düşmesine sebep olur. Bunun yanı sıra işlenmiş olan bir suçun dile getirilmesi de hakaret değildir. Bu suçun ispat edilmiş olması gerekir. İspat edilmemiş bir suçu dile getirmek ise hakaret olarak değerlendirilir. Bu noktada isnadın ispat edilmesi talep edilmelidir.

Maddi Manevi Tazminat Davası Açmak Mümkün Mü?

Sosyal medya üzerinden işlenen suçlar ile alakalı tarafların maddi ve manevi tazminat davası açma hakkı da bulunuyor. Borçlar Hukuku’nda da belirtildiği üzere zarara uğrayan tarafın zararının giderilmesi için talepte bulunması mümkündür. Bu noktada kişilerin zararının temin edilmesi için bireysel başvuru gerekir. Bireysel başvuru olmadan mahkeme size bu konuda herhangi bir dava açma teklifinde bulunmayacaktır.

Related Posts

Yanıt Bırak