Telif Hakkına Göre İnternetten Video Kaldırma

Telif Hakkına Göre İnternetten Video Kaldırma

Anayasanın 5651 sayılı maddesine göre, internette izinsiz olarak videoların kaldırılması mümkündür. Kişilik haklarını zedeleyen ya da suç teşkil eden tüm içerikler en kısa sürede engellenir. Böylelikle tarafların mağdur olmaları engellenir. Telif hakkına göre internetten video kaldırma sürecinde ise kişinin yayınlanan içerik ile ilgili bir sorumluluğu olduğunu kanıtlaması önem taşır.

Telif Hakkı Nedir?

Fikri olarak meydana gelen ürün ya da içerikler ile ilgili hukuki olarak verilen haklara, telif adı verilir. Bilim, sanat, edebiyat gibi alanlarda üretim yaptıysanız eğer, mahkeme kararı ile birlikte telif hakkını alabilirsiniz. Böylelikle sizin hazırladığınız içeriğin çalınması ya da haksız yere başka birine verilmesi engellenir.

 • Telif hakkına göre internetten video kaldırma süreci, diğerlerine göre daha da hızlıdır.
 • Kişinin üretimine saygı durulması nedeniyle izinsiz olarak yayınlanan içerik anında iptal edilir.
 • Bu aşamada yayıncı ya da IP adres sahibine de mahkeme tarafından yaptırım uygulanır.
 • Video kaldırılmadan önce mahkeme heyeti tarafından detaylı olarak incelenir ve ortak bir karar verilir.

Telif Hakkına Göre İnternetten Video Nasıl Kaldırılır?

Kendinize ait bir içeriğin internette izniniz olmadan paylaşıldığını düşünüyorsanız ve telif hakkınız varsa eğer, mahkemeye başvurabilirsiniz. Başvuru nedeni incelendikten sonra gerekli görülmesi halinde mahkeme açılır.

 • Öncelikli olarak video içerik sağlayıcısından kaldırılması talep edilir.
 • Eğer kaldırma talebine uyulmuyorsa eğer, zorunlu olarak yaptırım uygulanır ve video silinir.
 • Bu aşamada videoyu ilk paylaşan IP adresini bulmak, internetten kalıcı olarak kaldırabilmek adına önemli unsurlardan biridir.
 • Videoların ırkçı olması, telif içermesi ya da toplum ahlakına zarar vermesi gibi durumlarda kaldırılma süreci hızlandırılır.
 • Böyle bir yaptırım ile birlikte her zaman üreticilerin emeklerine saygı gösterilmesi ve kişilik haklarının korunması amaçlanır.

Telif Hakkına Göre İnternetten Video Kaldırılması Hızlı Mı?

Ortada eğer bir telif hakkı varsa, internetten video kaldırılması süreci hızlıdır. Mağdur olan tarafın en hızlı şekilde haklarının korunması amaçlanır. Tüm veriler ya da belgeler eksiksiz olarak hazırsa eğer, mahkeme hızlı şekilde sonuçlanır. Böylelikle video içeriği internetten kaldırılır. Son dönemde telefon, tablet ve elektronik cihazların çok fazla kullanılmaya başlanmasının üzerine bu tür izinsiz içeriklerin sayısı artmış durumdadır.

Google üzerinden kalıcı olarak silmek: Telif nedeniyle bir video içeriği internet ortamından kaldırılsa da arama motorlarından hemen silinmez. Yayınlanan video ise özel yaşamı ihlal ediyorsa ya da müstehcen görüntüler varsa Google üzerinden de silinmesini talep etmek mümkündür. Belirtilen arama motoru bu noktada tarafların mağduriyetlerini en kısa sürede giderir.

İnternetten Video Kaldırma İçin Yetkili Mahkeme

Telif hakkına göre internetten video kaldırma için yetkili olan mahkeme, Sulh Ceza olarak karşımıza çıkar. Gerekli veriler ve evraklar ile birlikte başvuru yapmanız halinde profesyonel bir sonuç almanız mümkündür. Bu aşamada ise süreç hakkında bilgi sahibi değilseniz eğer, uzman kadromuz ve avukatlarımızdan destek alabilirsiniz.

 • Telif nedeniyle kaldırılan videoların yeniden yayınlanması gibi bir durum mümkün değildir.
 • İnternette izinsiz olarak paylaşılan içeriklerin, yasalar tarafından kontrol altında tutulması amaçlanmıştır.
 • Bu tür problemlerde yetkili mahkemeye başvurmak, hukuki olarak en iyi sonucu alabilmek açısından faydalıdır.
 • İzinsiz olarak paylaşılan içerikler nedeniyle telif sahiplerinin hakları ihlal edilmektedir.

İnternet ortamında işlenen suçların azaltılması nedeniyle ciddi yaptırımlar uygulanmaya başlamış durumdadır. 5651 sayılı kanun kapsamında tüm video, içerik ve görüntüler incelenir ve gerekli görülürse eğer en hızlı şekilde kaldırılır.