tr02122363690
·
[email protected]
·
Pzt - Cuma 09:00-17:00
Avukata Sor

Ceza Hukukunda Mahsup (TCK 63)

Ceza hukukunda mahsup hüküm kesin olmadan evvel kişi hürriyetinin kısıtlanması sonucunu ortaya çıkaran tüm durumlar sebebiyle geçirilen sürelerin mahkum olunan cezadan indirilmesini ifade etmektedir. TCK 63 Ceza hukukunda mahsup, kişinin bir suçtan dolayı zanlı olmasına rağmen haklarının en iyi şekilde korunması açısından önemlidir. Tutukluluk süreci başladığı andan itibaren dava sonucu kesinleşene kadar geçen sürede yaşanan hükümlülük zamanı cezadan düşülür. Kanun hükmü TCK 63

Hüküm kesinleşmeden önce gerçekleşen ve şahsi hürriyeti sınırlama sonucunu doğuran bütün haller nedeniyle geçirilmiş süreler, hükmolunan hapis cezasından indirilir. Adlî para cezasına hükmedilmesi durumunda, bir gün yüz Türk Lirası sayılmak üzere, bu cezadan indirim yapılır.

Tutukluluk, gözaltı ya da adli para cezalarında mahsup edilme şekilleri birbirinden farklıdır. Böylelikle suçlunun haklarının korunarak cezasını çekmesi amaçlanır. Türk Ceza Kanunu 63. Madde içerisinde mahsup şekilleri açıklanmıştır.

Ceza Hukukunda Mahsup TCK 63

Bu makalemizde ceza hukukunda mahsup neyi kapsar, mahsup şartları nelerdir, adli para cezalarının mahsubu gibi konuları hakkında derinlemesine bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ceza Hukuku İçerisinde Mahsup Neyi Kapsar?

Hüküm kesinleşmeden önce kişinin özgürlüğü ne zaman kısıtlandıysa eğer o andan itibaren geçen tüm tutukluluk süreci cezadan indirilir. Ceza hukukunda mahsup, adli para cezası adına da düzenlenmiştir.

 • İşlenen suç eğer adli para cezasına çevrildiyse, tutukluluk sürecinde her gün 100 TL olarak belirlenir ve tahsil edilecek paradan indirilir.
 • Hastanede gözlem altında geçirilen sürede mahsup kapsamında cezadan düşer.
 • Kişi suçlu olsa ya da bir ceza işlese bile her zaman mahsup hakkı vardır.
 • Mahkemenin ya da hakimin mahsup yapılıp yapılmaması ile ilgili herhangi bir söz hakkı yoktur.
 • Eğer kişinin birden fazla suçu varsa eğer mahsup indirimi alabilmesi adına cezalarının mahkeme tarafından kesinleşmemiş olması önemlidir.

Mahsup Edilme Şartları Nelerdir?

Ceza hukukunda mahsup farkı sayesinde suçlu olsa bile tarafların her zaman haklarının korunması ve böylelikle adil bir yargılamanın yapılması amaçlanır. Örneğin kişinin farklı bir cezadan belirli bir hükümlülük süresi var. Adam yaralama suçuyla hapse giren birinin içeride kalma süresi, eski hükümlülük zamanı ne kadarsa eğer düşer.

Yalnızca tutukluluk değil, gözaltı ya da gözlem altında tutulma zamanları da cezasından indirilir. 5237 sayılı yasanın 63. Maddesi kapsamında ceza kesinleştikten sonra özgürlüğü kısıtlayan tüm süreçlerin indirilmesine karar verilmiştir. Yasalar tarafından belirlenen mahsup için bir zamanaşımı durumu ise söz konusu değildir. Hüküm tamamen infaz edilinceye kadar mahsup haklarınızı koruma şansınız vardır.

Adli Para Cezalarının Mahsup Edilmesi

Yalnızca hapis cezaları değil, adli para cezalarının da mahsup edilmesi mümkündür. Ceza hukukunda mahsup hesaplama (TCK 63), günlüğü 100 TL olarak şekilde belirlenmiştir.

 • Adli para cezalarında bir günün 100 TL sayılması, ödenecek olan tutarın mahsup koşullarıyla azaltılması açısından faydalıdır.
 • Tutuklama gerçekleştikten sonraki tüm gözaltı süreleri adli para cezasından düşer ve suçlunun ödeyeceği tutar belirlenir.
 • Bu aşamada mahkemenin en doğru kararı verebilmesi adına gözaltına alınma sürecinin tam olarak belirtilmesi faydalı olacaktır.
 • Birden fazla gözaltı süresi varsa eğer, kesinleşen ceza sonrasında günlük indirimi yapılacak olan miktar hesaplanır.

Yabancı Ülkelerdeki Tutukluluk Süresinin Mahsubu

Ceza hukunda mahsup (TCK 63) hüküm süresi, adli para cezası gibi seçenekler dışında aynı zamanda yabancı ülkelerdeki tutukluluk durumunu da kapsar. Herhangi bir yabancı ülkede gözaltına alındıysanız eğer, Türkiye’de belirlenen cezadan mahsup edilmesine özen gösterilir.

 • Ceza hukukunda mahsup olur mu diyenler için kanunlarda tüm süreleri detaylı olarak açıklanmıştır.
 • Mahsup kararını verebilecek olan mahkeme, cezanın kesinleşeceği mahkemedir.
 • Mahsup tutarının belirlenmemesi ya da yanlış karara bağlanması halinde kişinin dava açma hakkı vardır.
 • Ancak açılan tazminat davasında genellikle sembolik rakamlar belirlenir ve suçlunun haklarının koruma altında tutulması amaçlanır.
 • Yukarıda belirtilenler dışında yalnızca adli kontrol kararıyla kişinin ya da suçlunun geçirdiği süre, cezasından mahsup edilemez.

Belirtilen konular karmaşık gibi görünse de uzman avukatlarımızdan destek almanız mümkündür. Büromuz her zaman siz değerli müşterilerimizin hukuki sorularını yanıtlamak ve yardımcı olmak adına hizmet vermeye devam eder.

Related Posts

Yanıt Bırak