Telif Hakkının Önemi Nedir?

Telif Hakkının Önemi Nedir?

Telif hakkının önemi nedir konusu, çok sayıda kişinin yanıtını merak ettiği bir sualdir. Telif olarak bilinen kavram, bir kişinin sahip olduğu, ürettiği, tamamen özgünlük içeren eserlerin haklarını almak demektir. Yasal bir statüsü söz konusudur.

Telif Hakkı Neden Çok Önemli?

  • Telif hakkının önemi çerçevesinde kişinin maddi haklarının korunması ilk sırada gelir. Çünkü üretilmiş ve özgün olan bir eser üzerinden, başkaları para kazanma yoluna gidebilir. Bir kitabı basmak, başkasına ait bir müzik eserini izinsiz bir şekilde kullanmak, o kişiye maddi getiri sağlar. Telif hakkı sayesinde eserin gerçek yaratıcısı bundan pay alır. İzin süreci söz konusudur.
  • Eğer bir eserin telifi alınırsa, daha sonra bunu yaratan kişi öldüğü vakit, onun mirasçılarının gelir elde etmesine zemin hazırlanmış olacaktır.
  • Telif sayesinde, oluşturulmuş bir eserin yayılması noktasında tek yetkili kişi siz olursunuz. İzin almadan bunu yapma hakkını başkasının kullanması gibi bir durum söz konusu değildir.
  • Telif hakkının önemi nedir kapsamında aynı zamanda değiştirilme ve geliştirme gibi aşamalar da kapanmış olur. Örneğin size ait bir şarkı alınarak, başka kişi tarafından değiştirilemez. Onun üzerindeki her türlü değiştirme bizzat size aittir.
  • Sanat dünyasında fikir hırsızlığı olarak tanımlanan olay çok sık yaşanır. Bu gibi durumların önüne geçmek, telif hakkı sayesinde son derece kolaydır. Hiç kimse eserinizi sizden çalamaz. Böyle durumlarda süreci engelleyebilir ve bunu hukuki olarak rahatlıkla yapabilirsiniz.

Telif Hakkı Alınabilecek Eserler Nelerdir?

Telif hakkı içeren ürünler nelerdir konusuna baktığımız zaman birçok değişik kategorinin olduğunu görmekteyiz. Her türlü bilgisayar oyununun telif hakkının alınması çok önemlidir. Özellikle maddi kayıp yaşamamak adına bunu gerçekleştirmek lazım. Buna ek olarak sanat eserlerini unutmamak lazım. Çok değişik sınıflandırmalar içerisindeki ürünler buna dahil olur. Hikaye, roman ve her konuda yazılmış olan kitap, yine telif hakkı alınabilecek eserlerin içinde dikkat çeker. İcat, tasarım, buluş da telifin ana öğeleri çerçevesinde değerlendirilir.

Telif verilebilmesi için o ürünün mutlaka size ait olması şarttır. Bundan dolayı sizi yansıtan özellikleri taşıması gerekmekte. Başka bir kişinin desteği, yardımı ya da katkısıyla oluşturulmuş olan eserlerin telifini almanız söz konusu değildir. Çünkü tek bir kişiye ait olması şarttır.

Telif Hakkı Nasıl Alınır?

Telif hakkının elde edilebilmesi için mutlaka bir süreci başlatmak gerekiyor. Buna göre Kültür ve Turizm Bakanlığı içerisinde yer alan ve bu kuruma bağlı Telif Hakları Genel Müdürlüğü üzerinden başvuru yapılmalıdır. Bunun yanı sıra eser sahiplerine tanınmış olan bir diğer hak ise noterdir. Herhangi bir resmi notere gerçekleştirilecek olan başvuru sırasında gerekli olan belgelerin yanınızda olması lazım. Bunların açık bir şekilde ibraz edilmesinden sonra artık o eser hakkındaki tüm haklar size ait olacaktır. Bu durum kanunidir. Özellikle müzik eseri oluşturanların mutlaka telifi alması şarttır. Aynı durum bilgisayar oyunları yaratan kişiler için de geçerlidir.

Telif Hakkı İhlallerinde Süreç Nasıl Olur?

Telif hakkının önemi nedir çerçevesinde ortaya çıkan ihlallerde sorunun nasıl çözüldüğünü de bilmek gerekiyor. Buna göre eğer ortada bir hak ihlali durumu söz konusu ise bu çerçevede savcılığa gidilmesi lazım.  Ardından da bir şikayet dilekçesi oluşturulur. Tazminat davaları söz konusudur. Gerek maddi gerekse manevi olarak dava açılabilir. Aynı zamanda tecavüzün men edilmesi gibi bir gerekçe gündeme gelebilir. Giderilmesi olarak tanımlanmış bir başka gerekçe daha vardır. Duruma göre karar verilir.