İçerik Kaldırma Dilekçe Örneği

Söz konusu internette paylaşılan ve kişisel hak ve özgürlükleri tehdit eden bir paylaşım olduğunda bu paylaşımı kaldırma şansınız bulunuyor. İçerik kaldırma dilekçe örneği sayesinde nasıl bir dilekçe hazırlamanız gerektiğini görebilir ya da hiç riske girmeden Okyanus Hukuk Bürosu olarak bize başvurabilir, dilekçenizi hazırlatabilirsiniz.

İçerik Nedir?

Günümüzde en sık kullanılan platformlardan biri internet olarak karşınıza çıkıyor. İnternet sayesinde istediğiniz tüm bilgilere rahat bir şekilde ulaşabiliyor, gün içinde birbirinden farklı pek çok içerikten yararlanabiliyorsunuz.

İçerik dendiğinde yazılar, resimler, sesler ve videolar akla gelmelidir. Her bir içerik, insanların kişisel zevklerine göre değerlendirilebilir. İnternet çok büyük bir mecra olduğundan yüklenen içerikleri takip etmek de bir hayli zor olacaktır. O nedenle bazı içeriklerin sizleri rahatsız edebileceğini unutmamalısınız. Bu gibi durumlarda ise içerik kaldırma başvurusu yapılması gerekmektedir.

İçerik Kaldırma İçin Ne Yapmak Gerekir?

İçerik kaldırma işlemini yapmak istiyorsanız öncelikle hangi içeriği kaldırtmak istediğinize karar veriyor olmanız gerekiyor. Bu aşamada içeriği kaldırabilmeniz için içeriğin yer almış olduğu yer ya da içerik sunucusuna ulaşmak durumundasınız.

Kaldırma İşlemini Yapma: ilk olarak içerik sunucusuna ulaşmanız gerekiyor. Bu sunucuya ulaşmaya çalıştığınızda bir yanıt alamıyorsanız yer sunucusunu denemeniz gerekiyor. Talepte bulunduktan sonra 24 saat yanıt beklemek durumundasınız. Eğer ki yanıt gelmiyorsa ya da gelen yanıt olumlu bir sonuç barındırmıyorsa o zaman dava açma hakkınız bulunuyor. Dava açtığınız zaman içerik kaldırma dilekçe örneği sizlere yardımcı olacaktır. Dilekçeyi doldurduktan sonra Sulh Ceza Mahkemesine başvurmanız lazım. Ardından mahkeme kararını verecek, 4 saat içinde içerik kaldırılacaktır.

Haber Kaldırma İşlemi İçin Hangi İçerikler Olmalıdır?

Bazı durumlarda ne yazık ki içerikler suç unsuru barındırabiliyor. Bu suç unsuru barındıran tüm paylaşımlar için mahkemeye başvurma ve içerikleri kaldırtma hakkına sahip olabiliyorsunuz. Aynı zamanda paylaşılan içerik kişisel haklarınıza bir saldırı mantığındaysa yine haber içeriğini internetten kaldırma şansınız olacaktır.

  • İçerik içerisinde intiharı özendirecek bir durum söz konusuysa,
  • Çocuklar için bir cinsel saldırı, istismar durumu içeriyorsa,
  • Hem uyuşturucu hem de uyarıcı maddelere bir özendirme bulunuyorsa,
  • Müstehcenlik varsa,
  • Fuhuş unsurlarını bünyesinde barındırıyorsa,
  • Kumarı iyi bir şey gibi gösteriyorsa o zaman bu içerikler kaldırılacaktır.

Bunların yanında 5816 sayılı kanun gereğince Atatürk ile ilgili bir suç işlendiği zaman bu da bir suç unsuru barındırmaktadır.

İçerik Kaldırmada Ne Kadar Beklenir?

Herhangi bir içerik sizleri rahatsız ettiğinde ve bu içeriği kaldırmak için herhangi bir başvuru sağladığınızda belirli bir süre beklemek durumunda kalabiliyorsunuz. Öncelikle sunucular ile iletişim kurulmalıdır. Sunucu ile iletişim kurmadan ne yazık ki mahkemeye başvuru yapmak mümkün değildir.

Sunucu ile bağlantı kurulduğunda bu sunucudan gelecek yanıtın 24 saat kadar bekleniyor olması gerekiyor. İçerik kaldırma söz konusu olduğunda yanıt gelmeme ihtimali çok yüksektir. 24 saat sonra mahkemeye başvuru yapabiliyorsunuz ve nöbetçi mahkeme ile işinizi halledebiliyorsunuz.

Hakim kaldırma kararı veriyorsa site 4 saat içinde içeriği kaldırmalıdır. Aksi halde Erişim Sağlayıcıları Birliği içeriği engelleyecektir. Arama motoru geçmişinden içeriğin silinmesi ise 2 ile 10 günü bulabilmektedir.

İçeriği Kaldırmayan Sitelerin Cezası Nedir?

İlk olarak içerik kaldırma dilekçe örneği sayesinde başvuru sağlamanız gerekiyor. Mahkeme bu başvuruyu onaylıyorsa siteler 4 saat içinde içerikleri silmek ile yükümlüdür. Eğer ki içerik silinmiyorsa o zaman Erişim Sağlayıcıları Birliği paylaşıla içeriği silecek, aynı zamanda site de 200-3000 gün arasında adli para cezasına çarptırılacaktır.