Hukuka Dayalı Google Görsel Kaldırma

İnternetin günden güne gelişmesi hem faydaları hem de zararları doğurmuştur. Bu durum internet hukukunun da değişmesine etki etmiştir. Örneğin uygunsuz olan içeriklerin yaygınlaşması dikkatlerden kaçmıyor. Bunun için de sık sık Google görsel kaldırma şeklinde şikayetler ortaya çıkıyor. Görsellerin;

  • Uygunsuz bir yapıda olması şikayetin gelmesine etkili.
  • Kişilik haklarını ihlal eden görseller de şikayet edilmektedir.
  • İmaja zarar veren içerikleri için kaldırma işlemlerine geçilir.

Gerek kişilerin gerekse kurumların bu yönde harekete geçmeleri esas alınmıştır. Temelde manevi ile maddi bütünlük dikkate alınır. Ve de bütünlüğe zarar veren görseller için yaptırımlara geçilir. İsteyenler önce görseli sunan sağlayıcılar ile iletişime geçebilir ya da internet hukukundan faydalanabilir.

Google Görsel Şikayeti Nedir?

Google görsel kaldırma için sağlayıcılar ile iletişime geçmeniz faydalı olacaktır. Yani dava öncesinden ya da sonrasında sağlayıcılara başvurulabilir. Bu şekilde uzlaşma sağlamak zor değil. Mağdur olan tarafların yapması gerekenler;

-Sağlayıcılar; Görseli sunan içerik sağlayıcısı ile iletişime geçebilirsiniz. Ya da görselin bulunduğu yer sağlayıcısına ulaşabilirsiniz. Böylece uygunsuz olan görsellerin kaldırılması adına başvuruda bulunmanız mümkün olacaktır. En kısa sürede de sağlayıcılardan yanıt alabilirsiniz.

-Şikayetler; Sağlayıcılar ziyaretçilerinin sunmuş olduğu yorumları dikkate alır. Sık sık şikayet alan içerikler için de harekete geçilir. Hukuki mücadeleden uzak durmak adına bu tarz şikayetler değerlendirilir. Ve de görsellerin kaldırılması adına işlemlere yer verilir.

Google’dan Nasıl Görseller Kaldırılır?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere maddi ile manevi bütünlüğe zarar veren görsellerin kaldırılması söz konusudur. Gerek kişilerin gerekse kurumların hakları göz önünde bulundurulur. Bu nedenle en başta kişilik haklarına saldırı niteliğinde olan görsellerin kaldırılması sağlanır. Google görsel kaldırma adına özel hayatın gizliliğini ihlal de dikkate alınır. Devamında;

  • Görsellerden suç işlendiği tespit edilirse kaldırma işlemlerine geçilir.
  • 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nu ihlal eden görseller de engellenir.
  • İnternette unutulma hakkında bağlı olarak da görseller kaldırılmaktadır.

Son olarak görsel kaldırma işlemlerinde kamu yararı ile düzeni de dikkate alınıyor. Bu yolla hem görseller hem de site erişim engellerine geçilmektedir. Yani bazı durumlarda sadece görseller kaldırılmaz. Bir de görselin bulunduğu siteye yönelik erişim engeline geçilebilir.

Gizliliği İhlal Eden Görseller Nasıl Kaldırılır?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere hem kişilik hem de özel hayatın gizliliğini ihlal neticesinde görseller kaldırılır. Bu konuyla alakalı olarak 5237 sayılı TCK dikkate alınır. Beraberinde de görseller incelemeye alınır ve yaptırımlar uygulanır. Örneğin çıplak fotoğraf yayını bunlar arasında yerini almıştır. Bu durum özel hayatın ifşa edilmesi ve ihlali anlamına gelir.

İnternet ortamında yayınlanan içerikler için BTK devreye girer. İçeriklerin erişimine engel gelmesi için BTK ile çalışma gösterilir. Böylelikle içeriklerin hatta sitelerin engellenmesi esas alınır. Devamında ise kişinin maddi ile manevi bütünlüğü koruma altına alınır.

Google Görsel Kaldırma Mahkemeleri Hangileri?

Önceden de belirttiğimiz gibi görsellerin kaldırılması için yer ile içerik sağlayıcılarına başvurulabilir. Herhangi bir sonuç alamadığınız zaman Sulh Ceza Hakimliği ile harekete geçilmelidir. Nitekim Google içeriklerine yönelik çalışma gösteren yetkili mahkeme, Sulh Ceza Hakimliği’dir. Dilekçelerini hazırlayan vatandaşlar anında suç duyurusunda bulunabilir. Böylelikle duruşma olmadan kararın açıklanması sağlanır. Şöyle ki;

  • Yaklaşık 24 saat içerisinde kararın belirtilmesi söz konusudur.
  • Karar doğrudan Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından incelemeye alınır.
  • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu da engellere yönelik yaptırımlara yer vermektedir.